"Bezpieczeństwo Seniorów" - tematem debaty tarnobrzeskich policjantów
"Bezpieczny senior”- to tytuł debaty społecznej zorganizowanej przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo osób starszych, w szczególności zwrócenie uwagi na działania oszustów podszywających się pod policjantów lub osoby najbliższe. Omówione zostały także bezpieczne formy korzystania z Internetu.
28 lutego, w sali Środowiskowego Domu Kultury w Tarnobrzegu, odbyła się debata społeczna pn.” Bezpieczny Senior”. Debata skierowana była do osób starszych, a tematem przewodnim było szeroko rozumiane bezpieczeństwo.
Spotkaniu przewodniczył Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu podinsp. Mariusz Stasiak, który przywitał zaproszonych gości oraz przedstawił tematykę i założenia debaty. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Urzędu Miasta Tarnobrzega, seniorzy, lokalne media oraz dzielnicowi Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.
Jako pierwszy głos zabrał Robert Kwiatkowski Miejski Rzecznik Praw Konsumenta, który omówił „ metody nieuczciwych praktyk stosowanych na rynku usług i towarów dedykowanych osobom starszym”. Rzecznik Konsumentów w czasie wystąpienia, zalecał ostrożność przy zawieraniu umów poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość, ostrzegał seniorów przed pochopnym korzystaniem z „tanich okazji" i podpowiadał jak uniknąć oszustw. Przypominał także o obowiązkowym czytaniu treści zawieranych umów.
W dalszej części debaty głos zabrał st. asp. Stanisław Ciba z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej komendy miejskiej w Tarnobrzegu. Funkcjonariusz poruszył najistotniejsze tematy związane z bezpieczeństwem osób starszych. Ostrzegał przed działaniem oszustów m.in. metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Informował seniorów o zagrożeniach, przypominał jak należy reagować podczas takich sytuacji, jakich narzędzi używać by się ustrzec przed tego rodzaju przestępstwami. Seniorzy zostali zapoznani również z kilkoma spotami filmowymi ukazującymi metody działania oszustów.
Debata z seniorami była również dobrą okazją ku temu, by porozmawiać o formach kontaktu z dzielnicowymi o programie Dzielnicowy Bliżej Nas oraz policyjnych aplikacjach, które są przydatne we wspólnym interesie społecznym jakim jest bezpieczeństwo. Asp. szt. Rafał Szymański z Zespołu ds profilaktyki Społecznej tarnobrzeskiej jednostki zaprezentował funkcjonowanie „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, dzięki której każdy może mieć wpływ na to co się dzieje w naszym otoczeniu i zgłaszać sytuacje wpływające na bezpieczeństwo. Opowiedział o funkcjonowaniu aplikacji „Moja Komenda” za pomocą, której można znaleźć dzielnicowego i skontaktować się z nim.
Kolejnym prelegentem był Jarosław Babiak przedstawiciel Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu, który zaprezentował program II edycji Razem Bezpieczniej, a następnie przedstawił zakres bezpłatnej pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem m.in. pokrywania kosztów psychoterapii, pomocy psychiatrycznej oraz psychologicznej, finansowania pomocy prawnej w tym alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów, a także pokrywania kosztów świadczeń zdrowotnych.
Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się z swoimi doświadczeniami życiowymi, niejednokrotnie przykrymi dla nich, ale pozwalającymi im na wyciągnięcie konstruktywnych wniosków na przyszłość. Podsumowaniem debaty była dyskusja podczas której padały pytania oraz wnioski. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali materiały edukacyjno-prewencyjne.