Wydarzenia

Policjanci z Gorzyc ostrzegali seniorów przed oszustwami

Data publikacji 24.03.2023

Dzielnicowi z Gorzyc podejmują wiele działań na rzecz bezpieczeństwa osób starszych. Wczoraj mundurowi uczestniczyli w spotkaniu z seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Cykliczne spotkania z lokalną społecznością mają na celu zwiększać świadomość w zakresie istniejących zagrożeń i przeciwdziałać przestępstwom. W spotkaniu uczestniczył p.o. Komendanta Komisariatu Policji w Gorzycach komisarz Piotr Wiącek.

Dzielnicowi, podejmują wiele działań na rzecz bezpieczeństwa osób starszych. W ramach realizowanego programu prewencyjnego pn. „Bezpieczny Senior”, policjanci spotykają się z seniorami, aby uświadamiać ich o niebezpieczeństwach.

Wczoraj w świetlicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Gorzycach odbyło się spotkanie z seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Celem spotkania było omówienie metod i sposobów jakie są wykorzystywane przez oszustów wobec osób starszych oraz przypomnienie ogólnych zasad bezpieczeństwa.

Spotkanie rozpoczął dzielnicowy Komisariatu Policji w Gorzycach asp. Damian Książkiewicz, który omówił co należy robić, aby być bezpiecznym w domu, na ulicy, w sklepie, przy bankomacie oraz w środkach komunikacji miejskiej. Zachęcał uczestników spotkania do zachowania ostrożności i rozwagi podczas zawierania różnego rodzaju umów i pożyczek oraz lokowania swoich oszczędności.

Policjant udzielał zgromadzonym konkretnych rad. Opowiadając o różnych zdarzeniach, wskazał uczestnikom m.in. jak działa sprawca kradzieży, czy oszustwa metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na prokuratora”, czy „na pracownika banku” itp. Ostrzegał przypominając, że to w głównej mierze osoby starsze, narażone są w szczególności na utratę posiadanych oszczędności w wyniku oszustw.

Omówił metody działania sprawców, które cały czas przestępcy modyfikują, są bezwzględni i zdesperowani by okraść swoją ofiarę. Najczęściej nawiązują kontakt z ofiarą przez podszywanie się pod członka rodziny, funkcjonariusza policji lub pracownika banku czy innej instytucji. Przestępcy przedstawiają tzw. „legendę” (np. wypadek z udziałem bliskiej osoby, zagrożenie zdeponowanych pieniędzy na koncie bankowym) i manipulując seniorem, nakłaniają do przekazania - za pośrednictwem podstawionej osoby lub przelewem bankowym - znacznych kwot pieniędzy.

W dalszej części spotkania kom. Piotr Wiącek zachęcał seniorów do korzystania z aplikacji Moja Komenda oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

SENIORZE, ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO:

  • Zawsze sprawdzaj otrzymywane informacje o zdarzeniach losowych dotyczących członków rodziny kontaktując się z bliskimi. Być może ktoś próbuje wprowadzić Cię w błąd. W razie wątpliwości poinformuj Policję, dzwoniąc na nr 112. 
  • Kiedy obca osoba przedstawia się jako pracownik administracji, urzędnik czy sprzedawca, żądaj okazania dokumentu tożsamości. Jeśli jej wizyta wiąże się z wykonywanymi obowiązkami służbowymi czy zawodowymi, z pewnością nie będzie miała nic do ukrycia.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, nie dokonuj przelewu na ich żądanie. Policja nigdy nie pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy.
  • Zachowaj ostrożność podczas wizyty obcej osoby, nie pozostawiaj nikogo samego w pomieszczeniu. Nie wszyscy „goście” mają dobre zamiary.
  • Nie informuj o miejscu przechowywania gotówki oraz kosztowności w domu.
  • Nie podpisuj  pod presją umów sprzedaży lub świadczenia usług. Dokładnie zapoznaj się z treścią umowy.

 

 

Powrót na górę strony