Wydarzenia

Ze studentami o policyjnej służbie

Data publikacji 15.05.2023

Studenci z Państwowej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu uczestniczyli w spotkaniu, którego głównym tematem była służba w Policji. O specyfice służby mundurowych opowiadał Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu oraz psycholog policyjny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Była to również okazja do poznania zasad rekrutacji.

W piątek w Państwowej Szkole Zawodowej im. prof.  Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, odbyło się spotkanie ze studentami kierunków; psychologii i bezpieczeństwa wewnętrznego. Tematem spotkania było przedstawienie zawodu policjanta oraz przybliżenie zasad rekrutacji do służby w tej formacji. Pierwszym prelegentem spotkania był młodszy aspirant Mateusz Majkut psycholog policyjny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Policjant zaznaczył, że służba to trudne, wymagające poświęceń ale też bardzo ciekawe zajęcie dla osób, które chcą pomagać ludziom. To również zajęcie dla każdego, kto na co dzień chce podejmować nowe wyzwania wymagające kreatywności i trafności w podejmowaniu decyzji.

Podczas wystąpienia, mł. asp. Mateusz Majkut przedstawił studentom definicję psychologii oraz omówił czym zajmuje się psycholog policyjny. Funkcjonariusz powiedział (…) „psycholodzy zajmują się m.in. rekrutacją i selekcją  przyszłych funkcjonariuszy do służby, prowadzeniem szkoleń,  podczas których przekazują wiedzę psychologiczną, która może przydać się policjantom w ich codziennej służbie (...).   Ponadto wskazał główny zakres obowiązków psychologów policyjnych np. opieki psychologicznej funkcjonariuszy w sytuacjach kryzysowych, związanych z wykonywaniem zawodu policjanta.

Kolejnym prelegentem spotkania ze studentami, był Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinspektor Marek Pietrykowski. Komendant przy pomocy prezentacji multimedialnej odniósł się do przestępstw kryminalnych, mówiąc (…) przestępstwa kryminalne najbardziej doskwierające obywatelom, które mogą spotkać człowieka w przestrzeni publicznej i w miejscu zamieszkania zalicza się do siedmiu kategorii. np. kradzieże z włamaniem, uszkodzenie mienia, pobicie, kradzieże  rozbójnicze, rozboje czy przywłaszczenie  cudzej rzeczy. Komendant odniósł się do przestępstw kryminalnych i scharakteryzował uczestnikom m.in. czym w rozumieniu kodeksu karnego jest pobicie, a czym bójka, jakie czynności na miejscu zdarzenia wykonują policjanci wydziału dochodzeniowo – śledczego.

Dla studentów uczestniczących w spotkaniu była to okazja do poznania policyjne służby, co być może będzie skutkowało tym, że myśląc o swojej zawodowej przyszłości będą oni również rozważać wstąpienie w szeregi tej formacji.

  • Ze studentami o służbie policyjnej rozmawiał Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinsp. Marek Pietrykowski
    Foto: KMP Tarnobrzeg
  • Na zdjęciu psycholog policyjny mł.asp. Mateusz Majkut
    Foto: KMP Tarnobrzeg
  • Na zdjęciu studenci psychologi i kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu
    Foto: KMP Tarnobrzeg
  • Na zdjęciu psycholog policyjny mł.asp. M. Majkut
    Foto: KMP Tarnobrzeg
  • Na zdjęciu mł. asp. Mateusz Majkut - psycholog policyjny
    Foto: KMP Tarnobrzeg
  • Studenci Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu
    Foto: KMP Tarnobrzeg
Powrót na górę strony