Wydarzenia

Nie daj się okraść

Data publikacji 09.12.2011

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas wzmożonych zakupów. Sklepy kuszą nas promocjami i specjalnymi ofertami. Zabiegani i roztargnieni, zajęci zakupami często tracimy czujność. Niejednokrotnie wykorzystują to kieszonkowcy. Policjanci przypominają, przedświąteczny okres to czas, gdy złodzieje stają się szczególnie aktywni. Dlatego pamiętajmy o tym, by nie dać się okraść!

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas wzmożonych zakupów. Sklepy kuszą nas promocjami i specjalnymi ofertami. Zabiegani i roztargnieni, zajęci zakupami  często tracimy czujność. Niejednokrotnie wykorzystują to kieszonkowcy. Policjanci przypominają, przedświąteczny okres to czas, gdy złodzieje stają się szczególnie aktywni. Dlatego pamiętajmy o tym, by nie dać się okraść!

W tym przedświątecznym okresie policjanci  z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu będą pełnić służbę w miejscach, gdzie dochodzi do najczęstszych kradzieży kieszonkowych. Już jutro w rejonie tarnobrzeskiego bazaru i sklepów  oprócz mundurowych policyjnych patroli pojawią się też policjanci z zespołu wywiadowczego  i służb operacyjnych. Jednak robiąc zakupy musimy pamiętać, że policjant nie zawsze może być tam, gdzie komuś dzieje się krzywda. Dlatego przestrzegamy przed zagrożeniem ze strony kieszonkowców i radzimy co zrobić, by nie stwarzać warunków sprzyjających przestępcom.
 

Pamiętaj:

 

  • w miejscach niebezpiecznych trzymaj swoją torebkę lub saszetkę z przodu, zamknięciem do siebie,
  • nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je,
  • kluczy do mieszkania nie noś z dokumentami z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować,
  • jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy - unikaj zatłoczonych autobusów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym,
  • nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb,
  • płacąc za zakupiony towar nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy,
  • podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet parę sekund,
  • zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu,
  • zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do zamaskowania momentu przeszukania, być może właśnie Twoich kieszeni,
  • na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp. 


Jeżeli zauważysz moment kradzieży

  • krzycz głośno „złodziej”
  • powiadom jak najszybciej Policję (prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji )
  • staraj się zwrócić uwagę jak największej liczbie osób na to zdarzenie.


 

W przypadku kiedy poczujemy się zagrożeni nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Zawsze możemy zadzwonić na numery alarmowe 997 i 112.


To również czas, w którym wiele osób będzie odwiedzać swoje rodziny. Wyjeżdżając zostawiamy zamknięty dom, a w nim swój dobytek. Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu przed wyjazdem.

 

Pamiętajmy, że:

 

  • Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cenniejszej biżuterii czy papierów wartościowych jest bank.
  • Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy dobre zamki.
  • Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby do włamania doszło.
  • Współdziałajmy z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
  • Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiadów, by  otwierali na krótko okna, opróżniali skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.
Powrót na górę strony