Jak ustrzec młodzież przed narkotykami
Policjanci rozmawiają z uczniami tarnobrzeskich szkół o uzależnieniach. Podczas spotkań przestrzegają młodzież przed sięganiem po narkotyki.
Policjanci rozmawiają z uczniami tarnobrzeskich szkół o uzależnieniach. Podczas spotkań przestrzegają młodzież przed sięganiem po narkotyki.
Większość młodych ludzi, wbrew rozmaitym mitom i uproszczeniom nie sięga po narkotyki. Ale w dzisiejszym świecie może się jednak zdarzyć, że młodzież zetknie się z narkotykami w taki czy inny sposób. Obecnie uczniowie dowiadują się o narkotykach bardzo wcześnie. Źródłem tej wiedzy jest głównie telewizja, rówieśnicy i starsi koledzy. Dlatego też funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu uczestniczą w spotkaniach z uczniami, przekazując im wiedzę, informując jak ustrzec się przed narkotykami, przestrzegając uczniów przed dilerami narkotykowymi, którzy nie rzadko pojawiają się przed dyskotekami, pubami, na dworcach, ulicach, a nawet szkołach.
- Kryzysowe dojrzewanie
Do kontaktu z narkomanią dochodzi najczęściej w wieku od 13 do 19 lat. Dorośli nazywają ten okres trudnym wiekiem, medycy burzą hormonalną, psychologowie natomiast mówią o kryzysie tożsamości. Kryzys oznacza załamanie się pewnej rzeczywistości. W miarę prosty świat dziecka zaczyna się rozpadać, znika bezkrytyczna wiara w rodzicielski autorytet. Jest to okres buntu i poszukiwania własnego sensu życia. W tym też czasie coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące sensu życia, tego kim się jest, jak jest się odbieranym przez innych. Aby znaleźć na nie odpowiedź trzeba zaryzykować, próbować rozwiązywać własne problemy i być odpowiedzialnym za dokonywane wybory.
- Młodzież sięga po środki odurzające ponieważ:
- szuka sposobów, aby uwierzyć w siebie,
- chce zwrócić na siebie uwagę,
- pragnie uciec od stresów,
- chce przeciwstawić się nakazom dorosłych,
- naśladuje straszych kolegów,
- nie potrafi przeciwstawić się naciskom ze strony rówieśników.
- Sygnały ostrzegawcze czyli na co należy zwrócić uwagę.
Pierwsze próby z narkotykami dziecko zwykle starannie ukrywa przed dorosłymi. Wszelkie niepokojące zmiany będzie na pewno łatwiej zauważyć, jeśli rodzice z dzieckiem mają dobry kontakt, wiele ze sobą rozmawiają.
Pamiętać należy jednak, że niektóre zachowania i postawy mogą mieć inne przyczyny, takie jak kłopoty szkolne lub rodzinne, zranione uczucia, niepowodzenia w kontaktach z rówieśnikami i wiele innych, które należy traktować równie poważnie i starać się pomóc dziecku je rozwiązać.
Zmiany w zachowaniu:
nagłe zmiany nastroju i aktywności, okresy wzmożonego ożywienia przeplatane ze zmęczeniem i ospałością;
nadmierny apetyt lub brak apetytu;
spadek zainteresowań ulubionymi zajęciami;
pogorszenie się ocen, wagary, konflikty z nauczycielami;
izolowanie się od innych domowników, zamykanie się w pokoju, niechęć do rozmów;
częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza;
wypowiedzi zawierające pozytywny stosunek do narkotyków;
bunt, łamanie ustalonych zasad, napady złości, agresja;
nagła zmiana grona przyjaciół na innych, zwłaszcza na starszych od siebie;
niewytłumaczone spóźnienia, późne powroty lub też noce poza domem;
kłamstwa, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu, trudno wytłumaczalny przypływ gotówki;
tajemnicze, krótkie rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia.
Narkotyki i prawo:
Posiadanie narkotyków jest czynem karalnym, ale łamanie prawa przez dziecko biorące narkotyki związane bywa także ze zdobywaniem pieniędzy. Mogą więc zdarzyć się kradzieże, wynoszenie wartościowych rzeczy, handel narkotykami, a także bójki i prostytucja.
Może zdarzyć się również, że dziecko samo nie zażywa narkotyków, a jedynie handluje nimi dla chęci zysku.
Powinieneś wiedzieć, że:
- posiadanie narkotyków jest karalne, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.
- za handel narkotykami grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat i grzywny, a w przypadku sprzedawania małoletniemu na czas nie krótszy od lat 3;
Podstawa prawna:
Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005r.