Wydarzenia

Policjanci walczą z przemocą w rodzinie

Data publikacji 17.05.2013

15 maja został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Rodzin. To dobra okazja, aby poruszyć temat dotyczący przemocy w rodzinie. Funkcjonariusze, którzy zajmują się jej ofiarami niejednokrotnie poświęcają wiele, aby nieść im pomóc, bo jak sami mówią o swojej pracy – jest to służba drugiemu człowiekowi.

15 maja został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Rodzin. To dobra okazja, aby poruszyć temat dotyczący przemocy w rodzinie. Funkcjonariusze, którzy zajmują się jej ofiarami niejednokrotnie poświęcają wiele, aby nieść im pomóc, bo jak sami mówią o swojej pracy – jest to służba drugiemu człowiekowi.

Policjanci bardzo angażują się w walkę z problemem przemocy w rodzinie, jednak bez pomocy innych osób: sąsiadów, dalszej rodziny czy znajomych, nie jest możliwa odpowiednio szybka reakcja na krzywdę. Każdy sygnał otoczenia, że w rodzinie dzieje się coś złego, jest bardzo ważny – przerwanie zmowy milczenia, może pomóc uniknąć tragedii.

Kobiety i dzieci – ofiary przemocy
Informacją o tym, że w danej rodzinie może dochodzić do przemocy jest procedura „Niebieskiej Karty”. W 2012 roku policjanci wypełnili 51 292 formularze „Niebieska Karta – A”, z czego 44 146 były to formularze wszczynające procedurę. Pokrzywdzonych przemocą w rodzinie w 2012 roku było 76 993 osób (przypadki, w których wszczynającymi procedurę „Niebieskiej Karty” byli policjanci). Większość ofiar to kobiety – 50 241. Przemocą w rodzinie dotknięta jest też bardzo duża grupa małoletnich – 19 172. Rzadziej zdarzają się sytuacje, kiedy to ofiarą przemocy pada mężczyzna – takich przypadków policjanci odnotowali w 2012 roku 7 850.

Jeśli natomiast mówimy o sprawcach przemocy w rodzinie, to w zdecydowanej większości są to mężczyźni – 47 728. Kobiet podejrzewanych o stosowanie przemocy wobec członków rodziny było w 2012 roku 3 522, ale nie brakuje też przypadków nieletnich – 281.

Służba ludziom
Praca z osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie, to jedna z tych, które wśród policjantów uważane są za najbardziej wymagające. Funkcjonariusze muszą w swoich działaniach wykazać się szerokim wachlarzem umiejętności – wiedzą z zakresu prawa, znajomością procedur, czy umiejętnością poradzenia sobie z agresją ze strony domowników. Jednak szczególnie ważna jest tu empatia i serdeczność. Policjant to człowiek, który czuje potrzebę niesienia pomocy drugiemu,  jest gotowy do poświęceń i przedkłada potrzeby innych ponad swoje własne. Jednocześnie pełnieni funkcję psychologa, prawnika, powiernika, a nierzadko nawet przyjaciela. Godzina interwencji nie ma znaczenia, dlatego funkcjonariusze, którzy mają pod swoją opieką chociażby małoletnie ofiary przemocy, gotowi są spieszyć z pomocą o każdej porze. O swojej pracy mówią SŁUŻBA – 24 godziny na dobę.

Policjanci, którzy pomagają
Wśród funkcjonariuszy, którzy pracują z ofiarami przemocy w rodzinie, wskazać można także takich, którzy wyróżniają się na tle innych. Przynajmniej niektórym warto podziękować w sposób szczególny. Już od sześciu lat Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” organizuje konkurs pn. „Policjant, który mi pomógł”. To doskonała okazja, by wyróżnić policjantów wyjątkowo angażujących się we wszelkiego rodzaju działania, których celem jest zapobieganie przemocy w rodzinie. Co ważne, zgłoszenia do konkursu konkretnego policjanta nadsyłają do organizatorów te osoby, które uzyskały od niego pomoc, a także przedstawiciele organizacji i instytucji, z którymi on współpracuje. Dla zaangażowanego w swoją pracę policjanta, który poświęca się jej bez reszty, taki wyraz uznania ze strony osób, którym pomaga, jest największą nagrodą i wartością.

W tym roku, organizatorzy konkursu, czekają na zgłoszenia do 31 maja. Więcej o konkursie na stronie www.policjant.niebieskalinia.pl

Powrót na górę strony