Wydarzenia

Spotkanie policjantów z prokuratorami

Data publikacji 06.11.2013

Zmiany nowelizacji kodeksu karnego były tematem szkolenia tarnobrzeskich policjantów z prokuratorami.

Zmiany nowelizacji kodeksu karnego były tematem szkolenia tarnobrzeskich policjantów z prokuratorami.

 

W poniedziałek w świetlicy Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu odbyło się spotkanie poświęcone procedurze karnej - " Nowelizacji Kodeksu Karnego i innych ustaw".  W spotkaniu uczestniczyli:  Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu nadkomisarz Zbigniew Brzyszcz, Zastępca Prokuratora Rejonowego w Tarnobrzegu p. Marcin Kurdziel, Prokurator Rejonowy w Tarnobrzegu Arkadiusz Jarosz oraz tarnobrzescy policjanci.


Spotkanie rozpoczął Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu nadkomisarz Zbigniew Brzyszcz, który po przywitaniu gości przybliżył szczegółowy program spotkania, który dotyczył:
 

  • proponowanej zmiany przepisów dotyczących prowadzenia w stanie nietrzeźwości roweru z przestępstwa na wykroczenie, zmiany stawki kwotowej rozgraniczającej przestępstwo od wykroczenia przy kradzieżach, przywłaszczeniach czy zniszczeniach przestępczych oraz zmiany  w kodeksie postępowania karnego przepisu rozszerzającego uprawnienia Policji  w stosunku do osoby podejrzanej np. podczas zatrzymania kierowcy w stanie nietrzeźwości od którego pobierana jest krew na zawartość alkoholu w organizmie.

 

Komendant Brzyszcz przypomniał, że dotychczas nietrzeźwy rowerzysta karany był za przestępstwo, teraz będzie to tylko wykroczenie. Do tej pory prowadzenie w stanie nietrzeźwości roweru karane było ograniczeniem pozbawienia wolności, grzywną bądź pozbawieniem wolności do roku. Kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości po wejściu w życie  zmian będzie wykroczeniem, za które będzie groziła  kara aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenie wolności trwające miesiąc oraz kara grzywny od 20 do 5 tys. zł.

 

Prokurator Kurdziel w swoim wystąpieniu omówił  zmianę w  kodeksie karnym granicy, od której kradzież, przywłaszczenie, czy zniszczenie rzeczy, nie będzie przestępstwem tylko wykroczeniem. W nowelizacji  kodeksu karnego obowiązywać będzie nowa stawka jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia, a podniesiona kwota do 400 zł  traktowana jest jako wykroczenie. Obecnie wykroczeniem była kradzież, której wartość nie przekraczała 250 złotych. Od 2014 r., gdy proponowane zmiany mają wejść w życie, próg ten ma zostać podwyższony do 420 złotych.

 

Następnie głos zabrał prokurator Arkadiusz Jarosz, który omówił czynności kryminalistyczne prowadzone w wypadkach nie cierpiących zwłoki. Prokurator omówił znaczenie oględzin miejsca zdarzenia jako najważniejszą czynność  procesową postępowania przygotowawczego.

Powrót na górę strony