Wydarzenia

Nie wypalajmy traw !

Data publikacji 10.03.2017

Wystarczyło kilka cieplejszych dni, by wiele osób zabrało się za wiosenne porządki przy domu i na polach. Niektórym wydaje się, że dobrym sposobem na to jest wypalanie traw. Ponieważ od kilku dni do Policji docierają sygnały o wypalaniu roślinności, przypominamy, że takie działanie jest surowo zabronione!

Wypalanie traw jest jedną z przyczyn pożarów. Jeśli ogień wymknie się spod kontroli, o co nietrudno nawet przy słabym wietrze, płoną nie tylko łąki, lasy, ale i zabudowania. Osoby, które wypalają roślinność, narażają swoje zdrowie i życie.

Wczoraj po godz. 13.20, dyżurny jednostki policji otrzymał zgłoszenie o tym, że w pobliżu ul. Leśnej w Tarnobrzegu ma miejsce wypalanie trawy. Na miejsce udali się funkcjonariusze oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. Policjanci sprawdzając polne drogi ustalili, że pogorzelisko po palącej się trawie sięga kilkunastu hektarów pomiędzy ul. Zakrzowską, a ul. Leśną. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia. Wobec osób, których działanie stwarza zagrożenie i jest niezgodne z prawem, będą stosować sankcje karne.

Pamiętajmy, że wypalanie traw ma zabójczy wpływ na środowisko, giną rośliny i zwierzęta.

Wypalania traw zabraniają:
 
•    USTAWA O OCHRONIE PRZYRODY, art. 45 mówiący, że „zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin” oraz art. 59 mówiący, że „kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu albo grzywny”
 
•     USTAWA O LASACH, art. 30 ust. 3 pkt 3 ustawy z 28 września 1991 roku: " W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych."
 
•    KODEKS WYKROCZEŃ, art. 82 § 1 pkt 7 „ kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności w lesie lub na terenie śródleśnym albo w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.
 
•    KODEKS KARNY, art. 163 § 1 „ kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10", natomiast według art. 164 § 1 „kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Powrót na górę strony