Wydarzenia

24 Lipca - ustawowym Świętem Policji

Data publikacji 24.07.2017

Dziś mija 98 rocznica powołania Policji Państwowej – organu, który odpowiadał za ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Wraz z odzyskaniem w 1918 roku przez Polskę niepodległości rozpoczęły się prace nad utworzeniem jednolitej formacji bezpieczeństwa. Ostatecznie, 24 lipca 1919 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę powołującą jednolitą w skali kraju formację policyjną, nadając jej nazwę Policja Państwowa.

Z chwilą wejścia w życie ustawy o Policji Państwowej formalnie przestały istnieć dotychczas działające formacje porządku publicznego, m.in. Milicja Ludowa, Policja Komunalna oraz wszelkiego rodzaju milicje i straże obywatelskie. Organizację powstałej formacji policyjnej w terenie, przystosowano do podziału administracyjnego państwa. Powstała komenda główna, komendy okręgowe i powiatowe, komisariaty oraz posterunki.

Początkowo na terenie byłego Królestwa Polskiego powołano sześć komend okręgowych. Następnie, organizację Policji Państwowej rozciągnięto na ziemię byłego zaboru austriackiego i pruskiego. Natomiast przez cały okres II Rzeczypospolitej, Policja Województwa Śląskiego stanowiła autonomiczną policję wojewódzką.

Proces wdrażania nowej organizacji policyjnej trwał do roku 1922. W sumie powstało 16 okręgów policyjnych, które działały do wybuchu II wojny światowej.

We wrześniu 1939 roku korpus Policji Państwowej liczył około 34 tysięcy funkcjonariuszy. Trudno określić bilans strat Policji Państwowej w 1939 r. Liczbę zamordowanych i poległych w walkach na terenie kraju szacuje się na około 3 tysiące. Największa grupa, bo blisko 12 tysięcy, dostała się do sowieckiej niewoli, z czego blisko 6 tysięcy przebywających w obozie w Staszkowie, Kalininie zostało zamordowanych i pogrzebanych w Miednoje. Wielu innych poniosło śmierć w więzieniach na terenie Zachodniej Białorusi i Ukrainy. Wszystkich miejsc kaźni i grobów policjantów zamordowanych na terenie byłego ZSRR dotąd nie odkryto.

Przed wejściem do budynku Komendy Miejskiej  Policji w Tarnobrzegu znajduje się tablica upamiętniająca  poległych i zamordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej.

Na szczycie tablicy zamieszczony  ad perpetuam rei memoriam cytat Adama Mickiewicz  „ Dziady”, jako symbol pamięci ofiar zbrodni katyńskiej;

Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie, Zapomnij o mnie…

Pamięci tarnobrzeskich policjantów zamordowanych przez sowieckich oprawców w Kalininie i innych miejscach „nieludzkiej ziemi”. Poniżej widnieją nazwiska siedemnastu funkcjonariuszy Policji Państwowej.

Oficjalne odsłonięcie tablicy nastąpiło w dniu 28 lipca 2006 roku podczas uroczystych obchodów Święta Policji.

Powrót na górę strony