"Kręci mnie bezpieczeństwo" - nad Jeziorem Tarnobrzeskim
Przed nami upalne dni wiele osób szuka ochłody nad wodą, wybierając morze, jeziora czy zalew. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają policyjni motorowodniacy. Sprawmy wspólnie, aby czas rozrywki nie przemienił się w dramat. Ma to szczególne znaczenie w upalne dni, kiedy może dojść do przegrzania organizmu.
Tarnobrzescy policjanci wspierani przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie wraz z okresem wakacyjnym zajmują się monitorowaniem Jeziora Tarnobrzeskiego. Każdego dnia funkcjonariusze pilnują bezpieczeństwa miłośników wodnych kąpieli, oraz plażowiczów, zabezpieczają różne imprezy odbywające się nad jeziorem, prowadzą szeroką działalność profilaktyczną dla dzieci i młodzieży. Policyjni motorowadniacy sprawdzają stan trzeźwości osób, które pływają po jeziorze tarnobrzeskim żaglówkami, kajakami oraz rowerami wodnymi. W ramach akcja pn. „ Jestem świadomy, jestem bezpieczny”, promują naukę udzielania pierwszej pomocy.
Wczoraj tarnobrzescy dzielnicowi na plaży przy Jeziorze Tarnobrzeskim w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą”, rozmawiali z plażowiczami na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą, przypominali o istniejących zagrożeniach, radzili jak unikać kradzieży czy oszustw. Akcja zainicjowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administacji potrwa do września br.
Pamiętajmy:
- pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Stosuj się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników
- nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr
- nie skacz rozgrzany do wody, przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi
- nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy, pływaj w miejscach dobrze Ci znanych
- nie skacz do wody w miejscach nieznanych, może się to skończyć kalectwem lub nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę"
- nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, czy z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i niebezpieczne zachowania (brutalność, agresję, rywalizację)
- pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło
- nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu!