Wydarzenia

Międzynarodowy Dzień Mediacji 2017

Data publikacji 16.10.2017

19 października br. przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji - święto służące popularyzacji wiedzy związanej z metodami pokojowego rozwiązywania konfliktów. Odbywa się w ramach ogólnopolskiej kampanii "Tydzień Mediacji" zainicjowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Policja wspiera te działania.

Od 16 do 20 października 2017 r. trwa "Tydzień Mediacji". Jej inicjatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości, a Policja jest jednym z partnerów działań. 

Przez cały tydzień m.in. w sądach i siedzibach organizacji pozarządowych dyżurują mediatorzy, którzy udzielają bezpłatnych porad i informacji o korzyściach płynących z mediacji. Także w komendach miejskich i powiatowych policji można dowiedzieć się jak skierować sprawę do mediacji, jak ona przebiega i czym skutkuje. 

Program obchodów Tygodnia Mediacji i listy dyżurów mediatorów można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Podobne informacje można znaleźć na stronach internetowych prokuratur i sądów. 

Zalety mediacji:

  • Mediator jako bezstronna i neutralna osoba, profesjonalnie przygotowana do pełnienia swej roli, wspomaga i ułatwia porozumienie między stronami pozostającymi w konflikcie lub sporze pomagając wypracować najlepsze i akceptowalne , wypracowane i zaakceptowane przez obie strony rozwiązanie.
  • Nieformalność i szybkość postępowania pozwala na szybkie zakończenie sporu, bez konieczności udziału w postępowaniu sądowym.
  • Postępowanie mediacyjne to również niższe koszty w porównaniu do tych, jakie generuje postępowanie procesowe.
  • W mediacji to strony decydują o sposobie rozstrzygnięcia swojego konfliktu. Zadaniem neutralnego mediatora jest ułatwianie komunikacji pomiędzy nimi bez  sugerowania rozwiązań i jego ocenienia.
  • Zaspokojenie istotnych dla obu stron potrzeb i interesów daje satysfakcję stronom konfliktu z rozwiązania sporu. Wspólna, dobrowolna praca nad osiągnięciem porozumienia zwiększa jego skuteczność.
  • Odbywająca się na neutralnym gruncie, bez udziału osób trzecich, a jedynie w obecności bezstronnego negocjatora mediacja gwarantuje zachowanie poufności i dyskrecji w procesie wypracowywania porozumienia.

Szczegółowe informacje o metodzie pokojowego rozwiązywania konfliktów jaką są mediacje, znajdziesz na stronie www.mediacja.gov.pl

Wzorem lat ubiegłych policjanci Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu podczas obchodów będą pełnić dyżury konsultacyjne. Wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z pomocy informacyjnej oraz materiałów promujących mediację.

Dyżury pełnione będą w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, ul. 1 Maja 2, (pokój 121) w godzinach od 8 do 16:

16.10. 2017 r. - Wydz. Dochodzeniowo –Śl.             tel.  (15) 851 34 24

18.10.2017 r. –  Wydz. Dochodzeniowo -Śl              tel.  (15) 851 33 30

19.10.2017 r. – Wydz. dw z Przest. Gosp.                 tel.  (15) 851 33 35             

20.10.2017 r. – Wydział Kryminalny                           tel. (15) 851 33 20

21.10.2017 r. -  Wydz. Dochodzeniowo –Śl.             tel. (15) 851 33 30

22 10. 2017r –  Wydz. Kryminalny                              tel. (15) 851 33 20


Mediacje - metoda rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego konsensusu. Proces ten ma charakter dobrowolny, poufny i nieformalny.

(Ustawodawca przyznał prawo kierowania spraw karnych na drogę postępowania mediacyjnego następującym podmiotom: w postępowaniu przygotowawczym – prokuratorowi art. 23a kpk i Policji art. 325i §2 kpk zw. z art.23a kpk)

 

Powrót na górę strony