Wydarzenia

Okręgowe Ćwiczenia Specjalistyczne '"Siarka 2017"

Data publikacji 27.10.2017

Tarnobrzescy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wzięli udział w Okręgowych Ćwiczeniach Specjalistycznych pod kryptonimem „ Siarka 2017”. Ćwiczenia zainicjowane przez służbę więzienną – Oddziału Zewnętrznego w Chmielowie poświęcone były zintegrowaniu służb ratowniczych na wypadek podjęcia próby zamachów terrorystycznych na jednostki penitencjarne. Garnizon Podkarpacki reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Paweł Filipek.

Dziś, na terenie Oddziału Zewnętrznego – służby więziennej w Chmielowie odbyły się Okręgowe Ćwiczenia Specjalistyczne „ Siarka 2017”. Do działań zaproszeni zostali policjanci Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, funkcjonariusze SPAP Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, strażacy PSP w Tarnobrzegu i Nowej Dęby oraz funkcjonariusze służby więziennej.

Działania rozpoczął Dyrektor Aresztu Śledczego w Nisku płk. Marek Grabek, który zapoznał uczestników z założeniami przedsięwzięcia. Głównym celem działań było zintegrowanie służb ratowniczych podczas podejmowania wspólnych działań na wypadek próby zamachów terrorystycznych na jednostki penitencjarne. Garnizon Podkarpacki reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Paweł Filipek. Na ćwiczeniach specjalistycznych obecni byli: Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinsp. Stanisław Sekuła oraz Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu mł. bryg. Marian Róg.

Ćwiczenia specjalistyczne przebiegały dwuetapowo. Po części merytorycznej, dalsze działania odbyły się poza murami służby więziennej. Scenariusz działań przewidywał udaremnienie odbicia jednego z przywódców organizacji przestępczej o charakterze zbrojnym zajmującej się handlem ludźmi, oraz przemytem narkotyków za zachód Europy, który osadzony był w Oddziale Zewnętrzym w Chmielowie.

Zadaniem policjantów było obezwładnienie i zatrzymanie trzech uzbrojonych mężczyzn, którzy usiłowali przedostać się na teren więzienia. Napastnicy w tym celu podkładają ładunek wybuchowy, który zostaje rozbrojony przez specjalistyczną policyjną grupę pirotechników. Podczas ćwiczeń funkcjonariusze do zatrzymania osób i odnalezienia ładunku wybuchowego wykorzystują psy policyjne, które doskonale radzą sobie z postawionymi zadaniami.   

Głównym zadaniem ćwiczeń było sprawdzenie poziomu przygotowania do realizacji obowiązków stawianych poszczególnym służbom i podmiotom ratowniczym podczas działań terrorystycznych.

 

Powrót na górę strony