"Bezpieczny Ogórd" - policjanci rozmawiali z działkowcami
O programie „Bezpieczny Ogród” i Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa rozmawiali podczas debaty, tarnobrzescy policjanci z prezesami Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Funkcjonariusze opowiedzieli o zagrożeniach, z którymi mogą spotkać się działkowcy i odpowiadali na pytania uczestników spotkania. W debacie uczestniczył Starosta Tarnobrzeski Paweł Bartoszek.
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu zorganizowali spotkanie z prezesami ogrodów działkowych z miasta Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. Tematem spotkania było omówienie głównych celów i metod realizacji programu prewencyjnego “Bezpieczny Ogród 2018”. Zaproszenia na spotkanie przyjęli: Wiceprezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Rzeszowie Delegatura w Tarnobrzegu Jan Lis, Kierownik Delegatury Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Rzeszowie Aneta Komada, członek Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Rzeszowie i jednocześnie Przewodniczący Komisji „Bezpieczny Ogród” Stefan Staniec, a także prezesi i gospodarze ogrodów działkowych miasta Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. W spotkaniu uczestniczyli również dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu i powiatu tarnobrzeskiego.
Spotkanie rozpoczął Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinsp. Stanisław Sekuła, który przywitał wszystkich prezesów Rodzinnych Ogródków Działkowych oraz uczestników i podkreślił bardzo ważną rolę współpracy między działkowiczami, a Policją we wspólnym dbaniu o bezpieczeństwo na terenie ogrodów działkowych. Zwrócił także uwagę na funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która daje nowe możliwości zgłaszania Policji informacji o miejscach zagrożonych za pomocą sieci internetowej bez konieczności opuszczania miejsca zamieszkania.
Następnie głos zabrał Starosta Tarnobrzeski Paweł Bartoszek, który mówił o wspieraniu podmiotów odpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa na terenie ogrodów działkowych, zachęcał działkowców do szerszej współpracy w walce z przestępczością pospolitą - dewastacjami, kradzieżami, włamaniami, zaśmiecaniem terenu.
W dalszej części spotkania Dzielnicowi Rewiru Dzielnicowych KMP w Tarnobrzegu, przypomnieli o prowadzonym przedsięwzięciu pn. „Dzielnicowy bliżej nas”, a także przybliżyli główne cele programu „Bezpieczny Ogród”, gdzie rozmawiali o zjawiskach ograniczania i wyeliminowania zagrożeń oraz czynników kryminogennych mających wpływ na poczucie bezpieczeństwa działkowców, a także ochronę mienia na terenach ogrodów działkowych.
Następnie policjanci Zespołu ds. Profilaktyki, Nieletnich i Patologii z Wydziału Prewencji przypomnieli zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Bezpieczeństwa.
Podczas dyskusji działkowcy deklarowali wolę współdziałania z Policją w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ograniczaniu aktów wandalizmu oraz określali dotychczasową współpracę jako wzorową. Policjanci przypomnieli działkowcom, że najlepszym sprzymierzeńcem w trosce o bezpieczeństwo na naszej działce jest czujne oko sąsiada. Dlatego policjanci apelowali: reagujmy zawsze w przypadku, gdy zauważymy obce osoby w okolicy oraz o każdym niepokojącym przypadku informujmy Policję dzwoniąc na numer 997.
Policjanci przypominają:
Każdy obywatel ma możliwość skorzystania z aplikacji informatycznej, jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i poinformowania Policji o zauważonym problemie mającym wpływ na poczucie jego bezpieczeństwa. Wystarczy tylko posiadać internet, wejść na stronę Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu i kliknąć ulotkę z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, znajdujący się po prawej stronie. Dalsza obsługa jest bardzo prosta. Na początku należy zapoznać się z regulaminem. W razie potrzeby można skorzystać z załączonej tam instrukcji obsługi. Później trzeba dokładnie wybrać miejsce, gdzie dochodzi do naruszenia prawa. Potem jeszcze tylko wybranie odpowiedniej kategorii zgłoszenia, np.: akty wandalizmu, grupowanie się młodzieży, czy wiele innych możliwości do wyboru. Na zakończenie należy zaznaczyć datę i godzinę zdarzenia. Informacja ta ułatwi policjantom zarejestrowanie zdarzenia.
Od uruchomienia aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu tarnobrzeskiego odnotowano łącznie 767 zgłoszeń w tym:
- 239 potwierdzonych
- 528 niepotwierdzonych
- - spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 76
- - przekraczanie prędkości – 64
- - nieprawidłowe parkowanie – 44
- - dzikie wysypiska – 11
- - wypalanie liści – 1
- - zaginięcie osoby – 1
- - próba samobójcza - 1
Pamiętajmy, że takie zgłoszenie nie jest interwencją policji. W przypadku konieczności natychmiastowej pomocy, należy dzwonić pod numer telefonu 997 lub 112.