Wydarzenia

Uroczysty apel tarnobrzeskich policjantów

Data publikacji 18.09.2018

W rocznicę 100-lecia Odzyskania Niepodległości, przed tablicą upamiętniającą tarnobrzeskich policjantów pomordowanych w obozach jenieckich w 1940 roku, odbył się Apel Pamięci. Uroczystości przewodniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Tadeusz Szymanek.

Katyń, to symbol śmierci polskich oficerów i policjantów II Rzeczypospolitej, którzy zostali bestialsko zamordowani przez sowieckie NKWD wiosną 1940 roku. Wczoraj, w 79. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, przed tablicą upamiętniającą policjantów pomordowanych w obozach jenieckich na Wschodzie, odbył się uroczysty Apel Pamięci.

O godz. 12, przed tablicą umieszczoną na froncie budynku Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu zebrali się mieszkańcy Tarnobrzega, delegacje władz samorządowych, przedstawiciele straży pożarnej, uczniowie klas mundurowych, policjanci oraz pracownicy policji. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Tadeuszowi Szymankowi przez dowódcę uroczystości nadkom. Marka Pietrykowskiego. Przy dźwiękach hymnu państwowego, na maszt podniesiona została biało-czerwona flaga.

Następnie głos zabrał Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinsp. Stanisław Sekuła. Podczas wystąpienia przypomniał, komu została poświęcona tablica. Jest ona symbolem pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej, widnieją na niej słowa „ Jeżeli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie, Zapomnij o mnie…".

"Dramat katyński rozpoczął się po wytyczeniu nowej granicy między Niemcami a Związkiem Radzieckim, potwierdzając tym samym czwarty rozbiór Polski. Na początku listopada 1939 roku w europejskiej części Związku Radzieckiego utworzono trzy polskie obozy jenieckie w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Ponadto kilkanaście tysięcy polskich oficerów rozproszonych zostało do wielu rosyjskich więzień i obozów pracy. Wymordowano kilkanaście tysięcy polskich oficerów, żołnierzy i policjantów. Katyń to rana głęboko tkwiąca w sercach i umysłach wielu polskich rodzin dotkniętych tą największą tragedią, jaka wydarzyła się na Wschodzie w okresie II wojny światowej" - przypomniał komendant.

W dalszej części uroczystości naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu podkom. Marcin Orzechowski odczytał Apel Pamięci.

Wieńce pod tablicą złożył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Tadeusz Szymanek, Komendant Miejski Policji w Tarnobrzegu podinsp. Stanisław Sekuła. Władze samorządowe reprezentował Starosta Tarnobrzeski Paweł Bartoszek, Zastępca Prezydenta Miasta Tarnobrzega Kamil Kalinka, Komendant PSP w Tarnobrzegu mł. bryg. Marian Róg. Wiązanki biało - czerwonych kwiatów złożyła delegacja związku emerytów i rencistów.

Następnie głos zabrał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Tadeusz Szymanek, który w swoim wystąpieniu odniósł się do pamięci siedemnastu tarnobrzeskich funkcjonariuszy Policji, których nazwiska widnieją na tablicy.

" Upamiętnia ona los policjantów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Większość z nich, to funkcjonariusze zamordowani przez sowieckich oprawców. Rozstrzelano ich bez sądu, skrycie, ciała wrzucono bez pochówku, do zbiorowych dołów. Tylko w Miednoje – odnaleziono zwłoki blisko sześciu tysięcy policjantów. Miejsca pochówku tysięcy funkcjonariuszy do dziś nie są znane. W świadomości i sercach policjantów, pamięć o ofiarach tej okrutnej zbrodni jest żywa. Niech pamięć o naszych bohaterskich oficerach trwa wiecznie ”.

Modlitwę w intencji pomordowanych w sowieckich obozach odmówił Kapelan Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu ks. Adam Marek. Na zakończenie odegrany został sygnał "Śpij kolego", a pod tablicą zapłonęły znicze.

 

Powrót na górę strony