Zadbajmy o bezpieczne święta
Przed nami czas przedświątecznych zakupów. W tym okresie oszuści i złodzieje zbierają prawdziwe żniwa, wykorzystując do tego różne metody działania. Policjanci apelują o ostrożność wobec osób nieznajomych, którzy odwiedzają nasze domy. Podczas przedświątecznych zakupów zadbajmy o swoje dokumenty, portfele i telefony. Bądźmy ostrożni, nie dajmy się okraść!
W dalszym ciągu najpopularniejszymi metodami jakimi posługują się oszuści, by wyłudzić od nas nasze oszczędności, są metody na „wnuczka” i „na policjanta”. Przestępcy co raz częściej modyfikują sposób swojego działania i wykorzystując do tego celu zawody publicznego zaufania. Wszystko po to, aby w łatwy sposób zdobyć pieniądze. Funkcjonariusze z tarnobrzeskiej komendy zwracają się do wszystkich opiekunów osób starszych, rodziców, dziadków, aby w okresie świątecznym rozmawiali z najbliższymi o tego typu procederach i uświadamiali ich, jak mają postępować w przypadku odebrania „podejrzanego” telefonu.
Pamiętajmy, że policjanci w swoich działaniach nigdy nie proszą o pieniądze, nie nakazują wypłacania ich z banków, a także wpłacania kwot na podane „bezpieczne konta”. W sytuacjach kiedy jesteśmy sami w miejscu zamieszkania i mamy podejrzenia, że nie rozmawiamy z prawdziwym synem, wnukiem, policjantem, czy też pracownikiem urzędu, idźmy do najbliższego sąsiada i poinformujmy go, że prowadzimy taką rozmowę. Taki sposób działania może pomóc w przerwaniu tego procederu. Policjanci apelują, aby każdy przypadek usiłowania oszustwa zgłaszać na numer alarmowy 112, bądź osobiście w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas wzmożonych zakupów. Zabiegani i roztargnieni, zajęci zakupami często tracimy czujność. Niejednokrotnie wykorzystują to kieszonkowcy. Policjanci przypominają - przedświąteczny okres to czas, kiedy złodzieje stają się szczególnie aktywni. Kieszonkowcami mogą być zarówno mężczyźni jak i kobiety w różnym wieku. Działają pojedynczo, ale także w grupach, gdzie jedna osoba robi zamieszanie, druga kradnie, a kolejna oddala się z łupem. Kradzieżom ulegają nieprawidłowo zabezpieczone portfele, telefony komórkowe czy też dokumenty. Najczęściej pokrzywdzeni orientują się po chwili, że padli ofiarą złodzieja i nie są już w stanie przypomnieć sobie miejsca, a także wskazać sprawcy, którego bardzo trudno złapać na gorącym uczynku.
Pamiętajmy!!!
- Nigdy nie trzymajmy wszystkich pieniędzy w portfelu. Złodziej może nas obserwować kiedy płacimy.
- Unikaj przy zakupach przeglądania portfela oraz liczenia gotówki. Po wypłacie z bankomatu znacznej sumy pieniędzy, postaraj się schować je w przygotowane wcześniej miejsce. Torebka i plecak nie stanowią dla kieszonkowca żadnej przeszkody.
- Nie trzymaj wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni.
- Unikaj przeciskania się przez tłum. Wtedy najłatwiej ukradkiem wyjąć portfel.
- Jeżeli zakończyłeś rozmowę przez telefon komórkowy, pozostaw go trzymając w dłoni lub schowaj do wewnętrznej kieszeni pod kurtkę.
- Kiedy zatrzymasz się w zatłoczonym miejscu rozejrzyj się przez chwilę. Kieszonkowcy nie lubią być obserwowani.