Pamiętajmy o odśnieżaniu naszych pojazdów
Zima to okres, który nie rozpieszcza kierowców, padający deszcz i śnieg ogranicza widoczność podczas jazdy, powodując często oblodzenia karoserii. Spadający lód z dachów pojazdów czy plandek ciężarówek jest dużym zagrożeniem dla ruchu. Wystarczy kilka minut by właściwie przygotować auto przed podróżą i zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo podczas jazdy.
Śnieg na samochodzie, to niemiła niespodzianka, która czeka wszystkich właścicieli pojazdów, którzy zimą parkują pod tzw. chmurką. Po opadach śniegu każdy pojazd, którym chcemy poruszać się po drodze musi zostać odśnieżony. Liczenie na to, że podczas jazdy pęd powietrza zdmuchnie śnieg nie jest zbyt bezpieczne. Zamarznięty lód na dachach samochodów, czy plandek ciężarówek jest dużym zagrożeniem dla ruchu.
Przepisy prawa o ruchu drogowym jasno określają w jaki sposób można poruszać się po drogach. Jeden z przepisów odnosi się również do stanu pojazdów – jest to art. 66 ust. 1 pkt 1 i 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.:
Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
- nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
- zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
W praktyce oznacza to, że przed wyruszeniem w drogę należy cały samochód dokładnie odśnieżyć, nie tylko szyby i tablice rejestracyjne. Tak samo sytuacja wygląda również, gdy samochód, co prawda nie jest zaśnieżony, ale w związku z mrozem ma zamarznięte szyby. Kierowca w tym przypadku również ma obowiązek zapewnienia sobie dostatecznej widoczności i usuniecie lodu czy też szronu z szyb. Jazda nieodśnieżonym samochodem lub takim, którego kierowca ma ograniczone pole widzenia ze względu na zamarznięte szyby, jest wykroczeniem zagrożonym mandatem do 500 zł.