Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wydarzenia

Dębiccy policjanci uczcili "Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej"

Data publikacji 14.04.2023

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest polskim świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Wśród bohaterów pomordowanych na wschodzie są funkcjonariusze policji związani z Ziemią Dębicką. Aby uczcić ich pamięć, na Placu Rodziny Mikołajkowów złożono kwiaty i zapalono znicze.

W czwartek, 13 kwietnia z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej Komendant Powiatowy Policji w Dębicy mł. insp. Jerzy Mazur, w imieniu wszystkich funkcjonariuszy z dębickiej komendy, oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. 

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w Dębicy przedstawiciele władz miasta oraz służby mundurowe złożyli kwiaty na Placu Rodziny Mikołajkowów.

Zbrodnia katyńska to masowe morderstwo ponad 22 tysięcy polskich jeńców wojennych, w większości oficerów, dokonane przez NKWD, radziecką policję polityczną, na rozkaz Józefa Stalina wiosną 1940 roku. Mordowani byli przede wszystkim polscy oficerowie, ale także lekarze, nauczyciele i inni przedstawiciele polskiej inteligencji.

5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP zdecydowało o likwidacji polskich jeńców wojennych bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia. Już 3 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni  z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku. 13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD. Jednak prawda o sprawcach ludobójstwa na obywatelach II Rzeczypospolitej została oficjalnie potwierdzona dopiero po 50 latach. 14 listopada 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. ( informacje: ipn.gov.pl )

Obecnym podczas uroczystości rodzinom pomordowanych, wręczono pamiątki okolicznościowe, wśród których był nabój pistoletowy wypełniony ziemią katyńską. 

  • Plac Rodziny Mikołajkowów
    fot. KPP Dębica
  • Oficerowie służb mundurowych podczas uroczystości.
    fot. KPP Dębica
  • Przedstawiciele służb mundurowych podczas hymnu narodowego.
    fot. KPP Dębica
  • Oficerowie składają kwiaty w miejscu obchodów rocznicy katyńskiej
    fot. KPP Dębica
  • Komendant Powiatowy Policji w Dębicy mł.insp. Jerzy Mazur złożył kwiaty oraz oddał hołd zamordowanym policjantom, pochodzącym z ziemi dębickiej.
    fot. KPP Dębica
Powrót na górę strony