Dębiccy policjanci uczcili "Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej"
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest polskim świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Wśród bohaterów pomordowanych na wschodzie są funkcjonariusze policji związani z Ziemią Dębicką. Aby uczcić ich pamięć, na Placu Rodziny Mikołajkowów złożono kwiaty i zapalono znicze.
W czwartek, 13 kwietnia z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej Komendant Powiatowy Policji w Dębicy mł. insp. Jerzy Mazur, w imieniu wszystkich funkcjonariuszy z dębickiej komendy, oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.
Wczoraj obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w Dębicy przedstawiciele władz miasta oraz służby mundurowe złożyli kwiaty na Placu Rodziny Mikołajkowów.
Zbrodnia katyńska to masowe morderstwo ponad 22 tysięcy polskich jeńców wojennych, w większości oficerów, dokonane przez NKWD, radziecką policję polityczną, na rozkaz Józefa Stalina wiosną 1940 roku. Mordowani byli przede wszystkim polscy oficerowie, ale także lekarze, nauczyciele i inni przedstawiciele polskiej inteligencji.
5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP zdecydowało o likwidacji polskich jeńców wojennych bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia. Już 3 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku. 13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD. Jednak prawda o sprawcach ludobójstwa na obywatelach II Rzeczypospolitej została oficjalnie potwierdzona dopiero po 50 latach. 14 listopada 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. ( informacje: ipn.gov.pl )
Obecnym podczas uroczystości rodzinom pomordowanych, wręczono pamiątki okolicznościowe, wśród których był nabój pistoletowy wypełniony ziemią katyńską.