Podsumowanie 4 lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Jarosławscy policjanci podsumowali działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie jarosławskim od początku jej funkcjonowania. Użytkownicy aplikacji w naszym powiecie, skorzystali z tego narzędzia 2877 razy i nanieśli informacje o lokalnych zagrożeniach. Wszystkie sygnały były weryfikowane przez policyjne patrole. 1481 zgłoszeń zostało potwierdzonych, natomiast 1322 nie potwierdziły się.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest doskonałym narzędziem, które szybko i czytelnie pozwala wskazać zaobserwowany problem związany z bezpieczeństwem w różnych obszarach. Jarosławscy funkcjonariusze podliczyli liczbę zgłoszeń zamieszczonych na mapie przez internautów od początku jej funkcjonowania oraz zweryfikowali je pod kątem najczęściej występujących zagrożeń.
W powiecie jarosławskim najliczniejsza grupa zgłoszeń dotyczyła bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W kategoriach tj. przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowe parkowanie - stanowią one ponad połowę wszystkich zgłoszeń. Kolejna grupa zagrożeń lokalnych obejmuje wykroczenia dotyczące spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Kategorie zagrożeń naniesionych najczęściej na terenie powiatu jarosławskiego:
- Przekraczanie dozwolonej prędkości - 1051
- Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 515
- Nieprawidłowe parkowanie - 508
- Grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją - 195
- Dzikie wysypiska śmieci - 106
- Niewłaściwa infrastruktura drogowa - 83
- Zła organizacja ruchu drogowego - 86
- Akty wandalizmu - 74
Policjanci sprawdzili 2877 zgłoszeń. Po weryfikacji zgłaszanych problemów mundurowi potwierdzili zasadność 1481 sygnałów, natomiast 1322 zgłoszenia nie potwierdziły się. Obecnie 6 nowych zgłoszeń czeka na potwierdzenie. Zgłoszeń potwierdzonych i wyeliminowanych było 1327, natomiast 68 zostało zaklasyfikowanych jako żart lub pomyłka.
Sygnały naniesione przez mieszkańców naszego powiatu na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonariusze sprawdzają i weryfikują. W zasygnalizowanych miejscach, gdzie występują zagrożenia, kierowane są patrole policji, aby objąć te miejsca szczególnym nadzorem. Funkcjonariusze podejmują różnego rodzaju działania, dążąc do wyeliminowania danego zagrożenia.
Policjanci przypominają: chcesz wiedzieć, czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Podziel się swoimi spostrzeżeniami i reaguj na zagrożenie! Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest na stronach: www.policja.gov.pl a także www.podkarpacka.policja.gov.pl.
Podkreślamy, że strona nie służy do zgłaszania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.