Pomagajmy osobom bezdomnym. Nie bądźmy obojętni na ich los
Jarosławscy policjanci prowadzą wzmoże działania prewencyjne i pomocowe. W związku z okresem jesienno-zimowym dzielnicowi sprawdzają miejsca gromadzenia się osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu i rozmawiają z osobami mieszkającymi samotnie. Funkcjonariusze sprawdzają, czy osoby te potrzebują wsparcia i opału na zimę. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!
Pogoda za oknem nie jest jeszcze zimowa, jednak należy pamiętać, że nawet kilka stopni powyżej zera, to warunki, które mogą być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla ludzi samotnych i bezdomnych. Dlatego dzielnicowi sprawdzają miejsca na terenie całego powiatu jarosławskiego, gdzie przebywać mogą osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu, odmrożeniem, a w rezultacie utratą zdrowia lub życia.
Mundurowi sprawdzają opustoszałe budynki, a także miejsca, gdzie przebywają i mieszkają osoby samotne. Kontrolują altany, pustostany i tereny dworców oraz miejsca, w których gromadzą się bezdomni narażeni na zamarznięcia. Policjanci rozmawiają z tymi osobami i dopytują, czy mają zapewniony opał oraz odpowiednie warunki. Informują także o możliwości udzielenia im pomocy tj. uzyskania opału, gorących posiłków, o wyznaczonych jadłodajniach i działających schroniskach.
Każdy z nas może okazać swoją pomoc. Nie bądźmy obojętni - możemy uratować komuś życie. Korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jesteśmy w stanie zasygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych. W dostępnej aplikacji należy wybrać oznaczenie „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy ktoś we wskazanym rejonie potrzebuje pomocy.
Apelujemy do wszystkich, którzy zauważą osobę potrzebującą - nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy mogą być zagrożeni wychłodzeniem. Nasz jeden telefon często może uratować komuś życie. Wystarczy zadzwonić pod numer 112, a odpowiednie służby sprawdzą ten sygnał i zaopiekują się osobą, potrzebującą pomocy.