Policjanci kontrolują miejsca, gdzie przebywają bezdomni
Jarosławscy policjanci prowadzą wzmoże działania prewencyjne i pomocowe. W związku z okresem jesienno-zimowym dzielnicowi intensyfikują swoje działania, aby jeszcze skuteczniej docierać z informacją na temat możliwości pomocy osobom bezdomnym. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!
Choć do rozpoczęcia kalendarzowej zimy jeszcze trochę czasu, to zimowa aura daje już o sobie znać. Zdarzają się noce, gdzie słupek rtęci spada w okolice zera. To trudny okres zwłaszcza dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo. Właśnie dla nich największym niebezpieczeństwem jest przede wszystkim wychłodzenie organizmu. Dlatego dzielnicowi podczas patroli zwracają szczególną uwagę na pustostany, ogródki działkowe, altanki oraz miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni.
Policjanci rozmawiają z tymi osobami i dopytują, czy mają zapewniony opał oraz odpowiednie warunki. Informują także o możliwości skorzystania z ośrodków dysponujących ciepłymi miejscami noclegowymi. Wskazują także, gdzie można zjeść ciepły posiłek.
Pamiętajmy! Każdy z nas może okazać swoją pomoc. Nie bądźmy obojętni - możemy uratować komuś życie. Korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jesteśmy w stanie zasygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych. W dostępnej aplikacji należy wybrać oznaczenie „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy ktoś we wskazanym rejonie potrzebuje pomocy.
Policjanci apelują! W przypadku zauważenia osoby, która może potrzebować pomocy, nie zwlekajmy z powiadomieniem odpowiednich służb. Nie należy także przechodzić obojętnie obok osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niejednokrotnie to właśnie jeden telefon może zdecydować o życiu drugiego człowieka. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy zadzwonić pod numer 112, a odpowiednie służby sprawdzą ten sygnał i zaopiekują się osobą, potrzebującą pomocy.