Wydarzenia

Czujnik czadu uratował życie czteroosobowej rodzinie

Data publikacji 11.01.2022

Czujka tlenku węgla uchroniła życie czteroosobowej rodziny z Roźwienicy. Dzięki temu urządzeniu, mężczyzna wezwał odpowiednie służby, a domownicy na czas opuścili swój dom. Kobieta i dwójka dzieci trafili na obserwację do szpitala. Na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policjanci zachęcają do instalacji czujników w swoich domach.

Dzisiaj około godz. 6.30, oficer dyżurny jarosławskiej komendy otrzymał zgłoszenie o podtruciu tlenkiem węgla w jednym z domów na terenie Roźwienicy. Na miejscu policjanci ustalili, że 42-letni mężczyzna, po powrocie z  nocnej zmiany do domu, około godz. 4 30 rozpalił w piecu centralnego ogrzewania i położył się spać. Około godz. 6.20 zadziała czujka czadu, wskazując obecność tlenku węgla. Zaalarmowany mężczyzna natychmiast pootwierał okna i zadzwonił na numer 112.

W domu przebywała dwójka dzieci w wieku 10 i 12 lat oraz kobieta. Okazało się, że 10-latka straciła przytomność, jednak po napowietrzeniu pomieszczenia odzyskała świadomość. Kobieta wraz z dziećmi została przewieziona na obserwację do szpitala. Ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Strażacy, którzy przyjechali na miejsce, wykryli w domu jednorodzinnym, przy pomocy urządzeń pomiarowych, podwyższone stężenie tlenku węgla, wynikające najprawdopodobniej z zatkania wentylacji pieca oraz zatkania otworu kominowego.

Przypominamy, że w związku z trwającym sezonem grzewczym obowiązkowe są okresowe przeglądy urządzeń grzewczych, instalacji gazowej i elektrycznej oraz kontrole przewodów wentylacyjnych i czyszczenie przewodów kominowych.

Tlenek węgla zwany cichym zabójcą, jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu, a jest bardzo toksyczny. Dla własnego bezpieczeństwa warto w mieszkaniu zainstalować domową czujkę tlenku węgla, która ostrzeże nas głośnym sygnałem o emisji czadu. Instalacja takiego urządzenia, może uratować życie.

Powrót na górę strony