Wydarzenia

Wspólne patrole policjantów i strażaków na akwenie ZEK w Radymnie

Data publikacji 05.08.2022

Każdego roku, szczególnie w okresie wakacyjnym, nad wodą dochodzi do wielu wypadków i utonięć. Aby latem zapewnić bezpieczeństwo plażowiczom odpoczywającym nad zalewem ZEK w Radymnie, policjanci podejmują liczne działania prewencyjne w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W działania te włączają się także strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu. Wspólne patrole na terenach zbiornika mają na celu poprawę bezpieczeństwa na terenie akwenu. Apelujemy o rozwagę podczas letniego wypoczynku nad wodą.

Dzisiaj, policjanci z Komisariatu w Radymnie zorganizowali wspólne działania ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu z wykorzystaniem łodzi. Na miejscu obecni byli także funkcjonariusze z jarosławskiej komendy, zajmujący się profilaktyką. Policjanci rozmawiali z wypoczywającym o bezpieczeństwie nad wodą. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” policjanci rozdawali plażowiczom książeczki informacyjno-edukacyjne o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą, w wodzie i na wodzie oraz odblaski.  Zwracali również uwagę, że bezpieczeństwo zależy w głównej mierze od nas samych. Uczulali, że nie powinniśmy pływać w miejscach zabronionych i korzystać z kąpielisk strzeżonych przez ratowników. Mówili, że szczególną uwagę trzeba skupić na dzieciach i na to, żeby nie pozostawały one same nad wodą. Przestrzegali, że pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po alkoholu, ponieważ pod jego wpływem zazwyczaj błędnie ocenia się sytuację, jak i swoje możliwości, co może okazać się tragiczne w skutkach.

Pamiętajmy, że podczas naszego wypoczynku – złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy na plażę. Przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie. Bezpieczna kąpiel zależy głównie od nas samych.

Nad wodą liczy się głównie wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Słaba wyobraźnia i brawura są w stanie doprowadzić do tragedii.

 • Wóz strażacki i radiowóz policyjny
  Fot. KPP Jarosław
 • Strażak płynący na łodzi motorowej
  Fot. KPP Jarosław
 • Policjanci i strażacy w kapokach na łodzi motorowej
  Fot. KPP Jarosław
 • Akwen wodny Zek Radymno
  Fot. KPP Jarosław
 • Książeczka edukacyjno-0informacyjna w dłoni policjantki
  Fot. KPP Jarosław
 • Policjanci rozmawiają z dziećmi na plaży o ich bezpieczeństwie
  Fot. KPP Jarosław
 • Policjantka przywiesza odblask na rower. Na rowerku siedzi chłopczyk
  Fot. KPP Jarosław
 • Policjantka rozmawia z chłopczykiem o bezpieczeństwie
  Fot. KPP Jarosław
 • Funkcjonariusze na plaży akwenu Zek Radymno
  Fot. KPP Jarosław
Powrót na górę strony