Wydarzenia

Rozmowy z pruchnickimi seniorami o ich bezpieczeństwie

Policjantka z jarosławskiej komendy uczestniczyła w spotkaniu z seniorami, które odbyło się w Dziennym Domu Senior-WIGOR w Pruchniku. Celem wizyty w ramach projektu „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności”, było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i w jaki sposób ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą. Przykłady podane przez funkcjonariuszkę, zobrazowały seniorom, jak działają przestępcy i jak nie stać się ofiarą oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na pracownika banku”.

Poczucie bezpieczeństwa, to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Dlatego policjanci z jarosławskiej jednostki spotykają się z mieszkańcami  naszego powiatu, aby przypomnieć im o zwykłych środkach bezpieczeństwa. W piątek, funkcjonariuszka z jarosławskiej komendy asp. Agnieszka Stysiał odwiedziła osoby starsze w Dziennym Domu Senior-WIGOR w Pruchniku.

„Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” - to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów jako grupy, która jest najbardziej narażona na skutki oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”. W projekcie biorą udział funkcjonariusze z komend wojewódzkich w Rzeszowie, Białymstoku, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Olsztynie.

Policjantka przekazała seniorom niezbędną wiedzę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie im, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „na pracownika banku”. Na podstawie podanych przykładów popełnionych oszustw na terenie powiatu jarosławskiego, zwróciła uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji, czy pracowników różnych instytucji, to najczęściej stosowana metoda, której ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające.

Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze. Seniorzy zadawali dużo pytań, na które odpowiedzi udzielała im policjantka. Każdy uczestnik otrzymał przygotowane w ramach projektu gadżety, zawierające pomocne numery telefonów, broszury i ulotki informacyjne.
 

 

  • Policjantka podczas prelekcji  seniorami
    Fot. KPP Jarosław
  • Seniorzy w trakcie wykładu który prowadzi policjantka
    Fot. KPP Jarosław
  • Kobieta czyta ulotkę
    Fot. KPP Jarosław
  • Ulotki informacyjne dot. jak nie dać się oszukać
    Fot. KPP Jarosław
Powrót na górę strony