Wydarzenia

Bezpieczny Internet – spotkania z uczniami

Data publikacji 07.02.2023

Dzień Bezpiecznego Internetu przypada 7 lutego i jak co roku w tym dniu przypomina się o zagrożeniach czyhających w sieci. Policjantka zajmująca się profilaktyką z jarosławskiej komendy oraz dzielnicowa, rozmawiały o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, z uczniami Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych oraz Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu. Spotkanie miało na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego i świadomego dostępu młodzieży do zasobów globalnej sieci.

Cyberprzemoc była głównym tematem spotkań policjantek z uczniami Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych oraz Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu. Funkcjonariuszka zajmująca się profilaktyką społeczną w jarosławskiej jednostce, asp. Agnieszka Stysiał oraz dzielnicowa st. sierż. Wioleta Mahała- Hołyst, omówiły ten problem z uczniami, jako przykład współczesnego internetowego zagrożenia dla młodych ludzi.

Podczas spotkań, policjantki wskazały przejawy cyberprzemocy oraz różnice między „tradycyjną” przemocą, a tą z użyciem Internetu i telefonów komórkowych.

Celem spotkań realizowanych w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, jest zwiększenie świadomości uczniów w kwestii zagrożeń internetowych. Policjantki pokazały, że obok całej gamy pozytywnych zastosowań Internetu, wiążą się z nim także niebezpieczeństwa. Szczególną uwagę zwróciły na kontakty i spotkania z osobami nieznajomymi, poznanymi w sieci oraz na niebezpieczeństwa z tym związane.

Uczniowie dowiedzieli się na jakie zagrożenia w Internecie należy zwracać szczególną uwagę oraz tego jakich sytuacji należy się wystrzegać, aby nie stać się łatwym celem cyberprzestępców. Funkcjonariuszki przestrzegały dzieci przed przesyłaniem osobom nieznajomym zdjęć i filmów, a także informacji, które ktoś mógłby wykorzystać do popełnienia przestępstwa.

Policjantki przypomniały także o odpowiedzialności nieletnich, jaka wiąże się z nieprawnymi zachowaniami obserwowanymi w Internecie, przypominając, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna, a każde użycie komputera zostawia ślady. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali także o tym, jakie są skutki prawne popełnienia przez nieletnich czynu karalnego oraz czym jest demoralizacja.

Na zakończenie zajęć, policjantki zaapelowały do uczniów o rozsądek i racjonalne korzystanie z Internetu.

 

Powrót na górę strony