Wydarzenia

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 20-26 lutego 2023 r.

Data publikacji 17.02.2023

Przed nami Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Od 20 do 26 lutego 2023 r. informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze policji, czyli osoby, które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego, oraz w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy.

W organizację Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej, włączają się asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci.

Idea Tygodnia zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Szczególnie w związku z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce obchody tego dnia wprowadzono na mocy ustawy z 12 lutego 2003 r.

Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Działania podjęte w trakcie tego tygodnia mają także przynieść potrzebującym skuteczną pomoc.

W ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, ofiary przestępstw, które zgłoszą się w dniach 20-26 lutego 2023 r. do Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, przy ul. Poniatowskiego 50, będą mogły uzyskać poradę oraz dowiedzieć się, do jakich podmiotów mogą zgłosić się o pomoc materialną i niematerialną finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości - Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Informacje o pomocy dostępne są również na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwości, pod adresem: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl

(źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości)

 

Powrót na górę strony