Wydarzenia

„Odrzuć nałóg, wybierz wolność” - debata społeczna w Jarosławiu

Data publikacji 26.05.2023

Studenci, uczniowie szkół średnich, wykładowcy, nauczyciele, policjanci a także przedstawiciele instytucji działających na rzecz walki z uzależnieniami uczestniczyli w debacie w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Najważniejszym celem spotkania było zwiększenie poziomu wiedzy wśród młodych ludzi o uzależnieniach dotyczących narkotyków, dopalaczy, gier komputerowych oraz kształtowanie świadomości na temat negatywnego wpływu środków odurzających na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Wczoraj, na terenie kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu w ramach cyklu spotkań „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie możesz mieć na nie wpływ”, odbyła się debata społeczna pod tytułem „Odrzuć nałóg – wybierz wolność.” Zorganizowane spotkanie miało na celu pokazać młodym uczestnikom jakie spustoszenie w organizmie człowieka wywołuje zażywanie narkotyków. Organizatorem debaty był Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu nadkom. Jan Wojtowicz oraz Studenckie Koło Naukowe „FOCUS” działające przy instytucie Ekonomii i Zarządzania Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.  

W debacie uczestniczyli studenci, uczniowie, wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu między innymi prof. ucz. dr hab. inż. Ryszard Pukała Prorektor ds. Studenckich, dr inż. Lucyna Szczygieł, a także Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu kom. Tyberiusz Łabuz,  jak też przedstawiciele instytucji działających na rzecz walki z uzależnieniami. Spotkanie rozpoczął przedstawiciel Studenckiego Koła „FOCUS”, który przywitał zaproszonych gości i wprowadził w szczegóły debaty.

Zaproszone na debatę mgr inż. Jadwiga Marycka- Legeny Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu oraz mgr Renata Majkut-Lotycz w swoich wystąpieniach zwracały uwagę na szkodliwość zakazanych środków na organizm młodego człowieka. Zniekształcony, rozmyty obraz, wolniejsze reakcje jak też problemy z oceną odległości i kierunków są skutkami obecności alkoholu i narkotyków organizmie. Uczniowie mogli sami sprawdzić, jak to wygląda zakładając narkogogle lub alkogogle.

Na debacie został również poruszony temat związany z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mł. asp. Mateusz Szynal z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu omówił sposób nanoszenia zagrożenia na mapę oraz przekazał uczestnikom informacje w jaki sposób policja weryfikuje zamieszczone na mapie zagrożenia. Funkcjonariusz zachęcał także młodzież do wstąpienia w szeregi Policji.

Przedstawicielka Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji Rzeszowie mgr inż. sierż szt. Justyna Warzybok mówiła o tym w jakich warunkach są produkowane narkotyki, jakie są ich rodzaje oraz o odpowiedzialności karnej związanej z posiadaniem, wytwarzaniem oraz udzielaniem środków odurzających. Psycholog mgr Lilianna Blok przedstawiła metody, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia a przedstawiciel studentów przedstawił temat uzależnienia od gier komputerowych.

Na specjalnym stanowisku mł. asp. Mateusz Szynal, zaprezentował wykładowcom oraz nauczycielom profilaktyczną walizkę narkotykową, która zawiera atrapy narkotyków oraz przedmiotów służących do ich zażywania.

Na koniec spotkania odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy zadawali pytania oraz zgłaszali swoje wnioski.

 

 • Aula uczelni na której znajdują się uczniowie, policjanci oraz prelegenci
  Fot. KPP Jarosław
 • Studenci na auli wykładowej podczas debaty
  Fot. KPP Jarosław
 • Aula wykładowe na której znajdują się uczniowie i studenci
  Fot. KPP Jarosław
 • Debata na auli PWSTE Jarosław
  Fot. KPP Jarosław
 • Uczniowie na auli podczas debaty
  Fot. KPP Jarosław
 • Uczniowie w narkogoglach i alkogoglach podczas debaty
  Fot. KPP Jarosław
 • Uczennica w założonych alkogoglach
  Fot. KPP Jarosław
 • Uczniowie na auli podczas debaty
  Fot. KPP Jarosław
 • Policjant podczas prezentacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
  Fot. KPP Jarosław
 • Prelekcja o narkotykach. W auli znajdują się uczniowie
  Fot. KPP Jarosław
 • Prelekcja na auli uczelnianej.
  Fot. KPP Jarosław
 • Ekran rzutnika na którym wyświetlona jest prezentacja
  Fot. KPP Jarosław
 • Ekran rzutnika a na nim prezentacja dot. uzależnienia od gier komuterowych
  Fot. KPP Jarosław
 • Policjant i policjantka. Policjant trzyma w ręce mikrofon
  Fot. KPP Jarosław
 • Chłopiec i dziewczyna. W rękach trzymają ulotki promujące pracę w policji
  Fot. KPP Jarosław
Powrót na górę strony