Wydarzenia

Debata „Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać" w Radymnie

Data publikacji 29.05.2023

Policjanci z jarosławskiej komendy, wspólnie z Klubem Senior + w Radymnie, zorganizowali debatę społeczną, ewaluacyjną, poświęconą seniorom. Tematem przewodnim spotykania było uświadomienie osobom starszym, w jaki sposób unikać zagrożeń i jak postępować z oszustami, którzy czyhają na wykorzystanie ich uczciwości i ufności. Podczas wystąpienia prelegenci omówili także temat programu Dzielnicowy bliżej nas, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.

Dzisiaj w Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie, odbyła się debata społeczna ewaluacyjna pt. „Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać”. Głównym tematem spotkania było uświadomienie osobom starszym, w jaki sposób unikać zagrożeń i jak postępować z oszustami, którzy czyhają na wykorzystanie ich uczciwości i ufności.

Zgromadzonych gości przywitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu nadkom. Ryszard Tyka. W debacie udział wzięli Komendant Komisariatu Policji w Radymnie kom. Robert Johnson oraz asp. szt. Anna Długosz, asp. Agnieszka Stysiał, mł. asp. Mateusz Szynal funkcjonariusze jarosławskiej jednostki jak też dzielnicowy z rejonu miasta Radymno asp. Piotr Rebuś. W spotkaniu uczestniczyli także Mieczysław Piziurny Burmistrz Miasta Radymna, opiekun Klubu Seniora w Radymnie Anna Brudniak-Żołnierz. W debacie głos zabrali również Elżbieta Kuta z Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Jarosławiu Finansowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości i adwokat Wojciech Rauch.

W trakcie spotkania asp. Agnieszka Stysiał opowiedziała seniorom o rozmaitych metodach działania oszustów, w szczególności metodzie „na policjanta” czy „na wnuczka”. Policjantka omówiła sposób działania sprawców, wskazała zagrożenia oraz uczuliła na co seniorzy powinni zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą przestępców. Wskazała, co robić w przypadku, gdy oszust próbuje ich oszukać. W czasie debaty zostały również omówione założenia „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Przedstawiono również aplikację „Moja Komenda”. Elżbieta Kuta z Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Jarosławiu Finansowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości i adwokat Wojciech Rauch w swoich wystąpieniach mówili o prawie do bezpłatnego wsparcia osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Podsumowaniem debaty była dyskusja, w czasie której uczestnicy dzielili się własnymi spostrzeżeniami oraz zgłaszali uwagi i potrzeby w zakresie ich bezpieczeństwa. Spotkanie zakończyło się  wypełnieniem ankiet, gdzie seniorzy mogli wyrazić swoje zdanie na temat oceny i wartości przeprowadzonej debaty. Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali też ulotki informacyjne oraz elementy odblaskowe.

 

 • Plakat informujący o debacie społecznej w Radymnie wyświetlony na ekranie
  Fot. KPP Jarosław
 • Sala kinowa na której znajdują się seniorzy. Na scenie widoczni są policjanci a w tle na ekranie wyświetlona jest prezentacja.
  Fot. KPP Jarosław
 • Policjant w trakcie wygłaszania prelekcji na debacie
  Fot. KPP Jarosław
 • Seniorzy podczas debaty w sali kinowej
  Fot. KPP Jarosław
 • Kobieta z mikrofonem na scenie podczas debaty
  Fot. KPP Jarosław
 • Sala na której znajdują się seniorzy oraz policjanci
  Fot. KPP Jarosław
 • Sala kinowa. Na scenie stoją policjanci biorący udział w debacie. Na krzesełkach siedzą uczestnicy spotkania.
  Fot. KPP Jarosław
 • Policjant rozdaje seniorom ulotki i odblaski
  Fot. KPP Jarosław
 • Na stoliku znajdują się ulotki oraz odblaski
  Fot. KPP Jarosław
Powrót na górę strony