Wydarzenia

Chciał zainwestować na giełdzie. Stracił blisko 17 tys. złotych

Data publikacji 05.06.2023

67-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego stracił blisko 17 tys. złotych. Mężczyzna chcąc pomnożyć swoje oszczędności zaufał fałszywemu przedstawicielowi firmy inwestycyjnej i zainstalował aplikację tzw. zdalny pulpit. O tym, że został oszukany przez fałszywego brokera, dowiedział się, gdy rozmówca w jego imieniu złożył wniosek kredytowy w wysokości ponad 85 tys. złotych. Apelujemy o rozsądek przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

W niedzielę, do jarosławskiej komendy zgłosił się 67-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego, który poinformował, że został oszukany na kwotę blisko 17 tys. złotych, podczas inwestycji swoich oszczędności na giełdzie. Zgłaszający podał, że znalazł w Internecie ogłoszenie o możliwości inwestowania na giełdzie. Po kliknięciu w reklamę i pozostawieniu danych kontaktowych, po kilku minutach skontaktował się z nim przedstawiciel firmy inwestycyjnej, proponując wpłacenie kwoty 240 dolarów z przeznaczeniem na dalsze inwestowanie. Rzekomy przedstawiciel, założył 67-latkowi konto na platformie inwestycyjnej, do którego mężczyzna nadal miał dostęp i podgląd, jednak miał zablokowaną możliwość wypłaty środków.

Kolejno skontaktował się z nim „broker”, który obracał jego pieniędzmi na koncie inwestycyjnym, namawiając do zwiększenia środków. Mężczyzna przez kilka dni codziennie obserwował ruchy na swoim koncie. Pomimo namowy przez brokera, nie zdecydował się na zaciągniecie kredytu. Następnie, pod pozorem weryfikacji konta na platformie inwestycyjnej, rozmówca namówił go do zainstalowania aplikacji umożliwiającej mu podgląd do jego komputera tzw. zdalny pulpit. Pokrzywdzony za wskazówkami brokera ściągnął aplikację i zalogował się do swojego rachunku. Po jakimś czasie zorientował się, że rozmówca złożył w jego imieniu wniosek o kredyt w wysokości 85 tys. zł.  Wówczas 67-latek zaczął podejrzewać, że został oszukany. Złożył dyspozycję o anulowanie wniosku kredytowego i zablokował dostęp do bankowości elektronicznej, zastrzegł w banku również swój dowód osobisty oraz kartę płatniczą.

Policja apeluje o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych. Wszelkie portale czy giełdy służące do inwestowania należy dokładnie zweryfikować. Tylko zachowując czujność uchronimy się przed utratą swoich oszczędności.

 

 

Powrót na górę strony