Wydarzenia

Dozór Policji za znęcanie się nad rodziną

Data publikacji 21.06.2023

50-letni mieszkaniec gminy Radymno usłyszał zarzuty znęcania się nad żoną oraz dziećmi, naruszenia sądowego nakazu zbliżania się i kontaktowania z najbliższymi, oraz nakazu opuszczenia zajmowanego lokalu. Mężczyzna od dłuższego czasu stosował przemoc wobec swojej rodziny. Prokurator zastosował wobec agresora policyjny dozór i zakaz opuszczania kraju. Przemoc domowa jest przestępstwem ściąganym z urzędu, a za taki czyn może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Kilka dni temu, policjanci z komisariatu w Radymnie zostali wezwani na interwencje związaną z przemocą domową. Ustalenia funkcjonariuszy wskazywały, że w rodzinie zamieszkującen na terenie gminy Radymno, doszło do przemocy fizycznej i psychicznej. Mężczyzna był agresywny wobec swojej żony i dlatego mundurowi zakończyli interwencję zatrzymaniem agresora w policyjnym areszcie. Badanie wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. W związku z podejrzeniem stosowania przemocy mężczyzny wobec żony i dzieci, została wdrożona procedura Niebieskiej Karty. Po wytrzeźwieniu 50-latek usłyszał zarzuty za znęcanie się nad rodziną.

W toku prowadzonych czynności policjanci ustalili, że 50-latek w 2001r. był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za znęcanie się nad żoną i dziećmi. Wobec mężczyzny zostały zastosowane środki karne w postaci zakazu zbliżania się do najbliższych, zakazu kontaktowania się z nimi oraz nakazu opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonymi na okres 5 lat. 50-latek pomimo obowiązujących zakazów zamieszkiwał z rodziną, za ich zgodą.  

Aby skutecznie przeciwstawić się agresji mężczyzny wobec ofiar przemocy, mundurowi skorzystali z ustawy antyprzemocowej. Zebrane w tej sprawie informacje jednoznacznie wskazywały na konieczność odizolowania 50-letniego mężczyzny od rodziny. Funkcjonariusze wydali mężczyźnie natychmiastowy nakaz opuszczenia lokalu i zakaz zbliżania się do niego i jego bezpośredniego otoczenia.

Pomimo wydanego przez policjantów nakazu i zakazu, agresor jeszcze tego samego dnia wrócił do domu i wszczął awanturę domową. Po interwencji policjantów został zatrzymany w policyjnej celi.

50-latkek usłyszał dodatkowe zarzuty niezastosowania się do orzeczonego wyrokiem sądu nakazu opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonymi, zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonymi oraz zakazu zbliżania się do wymienionych osób na okres 5 lat. Wobec mężczyzny Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu zastosowała dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.

O dalszym losie mężczyzny zadecyduje teraz sąd.

Na zjawisko przemocy domowej nie można pozostawać obojętnym. Ważne jest, aby osoby dotknięte tą tragedią nie wstydziły się mówić o swoich problemach. Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem. Jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej lub jej świadkiem, nie wahaj się powiadomić o tym Policji. W trosce o zdrowie i życie Twoje i Twoich bliskich, nie pozwalaj, by sprawca pozostał bezkarny.
 

 

 

Powrót na górę strony