Wydarzenia

Trwają policyjne działania "Pasy"

Data publikacji 10.05.2013

Dzisiaj, jarosławscy policjanci prowadzą akcję „Pasy”. Te cykliczne działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa kierujących i pasażerów oraz egzekwowanie stosowania urządzeń do przewożenia dzieci.

Dzisiaj, jarosławscy policjanci prowadzą akcję „Pasy”. Te cykliczne działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa kierujących i pasażerów oraz egzekwowanie stosowania urządzeń do przewożenia dzieci.

Jarosławscy policjanci już kolejny raz prowadzą działania „Pasy”. Jedną z przyczyn wypadków jest brak zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policjanci zwracają uwagę, czy kierujący i pasażerowie stosują się do przepisów. Funkcjonariusze zwracać będą też uwagę, czy kierowcy w swoich pojazdach stosują urządzenia do przewożenia dzieci, czyli foteliki dostosowane do wagi dziecka, a także odpowiednie siedziska.

Za brak zapiętych pasów kierowca i pasażer może zostać ukarany grzywną w wysokości 100 zł, a kierujący 2 punktami karnymi. Kierowca, który przewozi dziecko bez fotelika może otrzymać 6 punktów karnych, grozi mu również grzywna w wysokości 150 zł.

Przypominamy, że zgodnie z art. 39 pkt 3 Ustawy – Prawo o ruchu drogowym: „ W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym”. Zapięcie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem jest naszym obowiązkiem. Przypominamy - art. 39 prawa o ruchu drogowym nakazuje kierowcom i pasażerom zapinanie pasów bezpieczeństwa. Z tego obowiązku zwolnieni są:

•osoby, które mają orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów,
 

•kobiety o widocznej ciąży,
 

•kierujący taksówką osobową podczas przewożenia pasażera,

•instruktor lub egzaminator podczas szkolenia lub egzaminowania,

•policjant, funkcjonariusz ABW, AW, SWW, SKW, CBA, SG, inspektor kontroli skarbowej, funkcjonariusz celny i Służby Więziennej, żołnierz Sił Zbrojnych RP - podczas przewożenia osoby zatrzymanej,

•funkcjonariusz BOR podczas wykonywania czynności służbowych,

•zespół medyczny w czasie udzielania pomocy medycznej,

•konwojent podczas przewożenia wartości pieniężnych,

•osoba chora lub niepełnosprawna przewożona na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Pasy bezpieczeństwa ratują życie - potwierdzają to badania naukowe i testy. Niezapinanie pasów bezpieczeństwa i brak specjalnych fotelików do przewożenia dzieci jest podstawową przyczyną wysokiej śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych.
 

  • Foto Archiwum KPP Jarosław
Powrót na górę strony