Wydarzenia

"Ogólnopolska Noc Profilaktyki" w Jarosławiu

Data publikacji 23.06.2013

Odczytanie odezwy PaT i happening zryw WOLNYCH SERC, rozpoczęły wczorajszą "Ogólnopolską Noc Profilaktyki" na jarosławskim Rynku. W ramach programu „Profilaktyka a Ty” w klubie młodzieżowym Kuźnia, społeczność PaT zorganizowała punkty konsultacyjne na temat uzależnień. Tam eksperci, policjanci i pedagodzy dyskutowali z młodzieżą.

Odczytanie odezwy PaT i happening zryw WOLNYCH SERC, rozpoczęły wczorajszą "Ogólnopolską Noc Profilaktyki" na jarosławskim Rynku. W ramach programu „Profilaktyka a Ty” w klubie młodzieżowym Kuźnia, społeczność PaT zorganizowała punkty konsultacyjne na temat uzależnień. Tam eksperci, policjanci i pedagodzy dyskutowali z młodzieżą.

Odczytanie odezwy społeczności PaT na jarosławskim Rynku, rozpoczęło wczorajszą "Ogólnopolską Noc Profilaktyki" – w naszym mieście. Odezwę odczytała Teresa Krasnowska, ambasador PaT z Jarosławia - Prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia. Przed sceną uczniowie jarosławskich szkół średnich z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. J. Słowackiego i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcąych im. S. Banacha,  prezentowali plaktaty i hasła mówiące o uzależniach. Potem Teresa Krasnowska wezwała wszystkich uczestników i osoby zgromadzone na jarosławskim Rynku, by włączyły się w społeczny zryw  Wolnych Serc i zaprosiła do udziału w dyskusji w młodzieżowym klubie "Kuźnia". Piosenkę o tym, jak strzec się przed uzależnieniami odśpiewała Kinga Bobowicz z Pawłosiowa.

Potem społeczność PaT przeniosła się do młodzieżowego klubu „Kuźnia”, gdzie zorganizowane były punkty konsultacyjno-informacyjne m.in. dotyczące:  uzależnień od dopalaczy, tytoniu, przemocy i alkoholu a także anoreksji  i innych  problemów młodzieży  (w punktach konsultacyjnych można było porozmawiać z przedstawicielami instytucji, stowarzyszeń, pedagogami, pracownikami Sanepidu, policjantami i nauczycielami).

Wśród uczestników dyskusji w „Kuźni” byli uczniowie klas o profilu policyjnym z  Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej a także ich nauczyciele. O tym czym jest anoreksja i bulimia, mówiła uczestnikom punktów konsultacyjnych Małgorzata Liszka-Drapała z Zespołu Szkół w Studzianie. Pani ekspert opowiadała jakie są symptomy choroby i gdzie można szukać pomocy. Dyskusję o uzależnieniu od tytoniu, alkoholu i innych środków psychoaktywnych prowadziła Renata Majkut-Lotycz  z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu. W tym punkcie uczestnicy mogli sprawdzić zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu a także obejrzeć spot reklamowy o szkodliwości palenia tytoniu.

W kolejnych punktach konsultacyjnych można było uzyskać poradę, gdzie szukać pomocy, gdy ktoś bliski uzależniony jest od alkoholu. W tym punkcie można było porozmawiać z przedstawicielką Grupy Al-Anion „Nadzieja”, z siedzibą w Przeworsku. Członkowie tej nieformalnej grupy uczą się od siebie, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach związanych z uzależnieniem od alkoholu osób najbliższych.

Organizatorzy przewidzieli także konsultacje na temat uzależnienia od dopalaczy. W kolejnym punkcie można było porozmawiać z jarosławskimi policjantami nadkom. Krzysztofem Laską i asp. Agnieszką Łakotą, z Wydziału Prewencji, którzy zajmują się problemami osób nieletnich. Dyskusję moderowała Teresa Krasnowska. Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia przygotowało dla wszystkich uczestników pyszne przekąski.

Inicjatorem "Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki" jest Komenda Główna Policji. Ta profilaktyczna impreza ma poruszyć serca wolne od uzależnień, przemocy i obojętności. Jarosławska Policja włączyła  się do tej akcji wspólnie z Urządem Miasta Jarosławia w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Stowarzyszeniem Oświaty i Promocji Zdrowia, Strażą Miejską z Jarosławia a także nauczycielami.
 

Powrót na górę strony