Debata społeczna "Bezpieczny Senior"
Wczoraj, w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu odbyła się debata społeczna z serii „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa” – „Bezpieczny Senior”. W debacie wzięli udział jarosławscy seniorzy a także zaproszeni goście. Całość uświetnił występ aktorów z „Kabaretu Młodzi Duchem”.
Wczoraj, w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu odbyła się debata społeczna z serii „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa” – „Bezpieczny Senior”. W debacie wzięli udział jarosławscy seniorzy a także zaproszeni goście. Całość uświetnił występ aktorów z „Kabaretu Młodzi Duchem”.
Na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu i Burmistrza Miasta Jarosławia a także partnerów programu „Jarosławskiej Akademii Bezpiecznego Seniora” odpowiedziało ponad siedemdziesięcioro emerytów i rencistów a także osób stowarzyszonych w Akademii Trzeciego Wieku, Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, Oddziałowej Sekcji Emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego a także Stowarzyszenia Diabetyków Polski Koło w Jarosławiu. W debacie wzięli udział także między innymi przedstawiciele: Staży Miejskiej w Jarosławiu, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu, Centrum Opieki Medycznej, Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu i kuratorów społecznych.
Najważniejszym celem debaty było zwrócenie uwagi osób starszych na zagrożenia, które w bezpośredni sposób mogą ich dotyczyć. Wśród tych zagrożeń są m.in. oszustwa metodą np. „na wnuczka”, wyłudzenia i kradzieże pieniędzy, w tym także z wykorzystaniem nowoczesnych instrumentów finansowych a także zagrożenia ze strony środowiska i bezpieczeństwa pożarowego.
Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu mł. insp. Wacław Cząstka przedstawił jarosławską jednostkę i zagrożenia dotyczące osób starszych. Zdarzenia, w których osoby starsze są poszkodowane to przede wszystkim kradzieże, oszustwa a także zdarzenia drogowe i zaginięcia. Mł. insp. Wacław Cząstka mówił także o działaniach Policji, funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Jarosławiu i pracowników socjalnych, prowadzonych w związku akcją przeciwdziałaniu bezdomności „By uchronić przed zamarznięciem”.
Komendant Straży Miejskiej w Jarosławiu Andrzej Jędrejko i Zastępca Janusz Sobejko mówili o programie prewencyjnym realizowanym przez tę formację w ramach „Jarosławskiej Akademii Bezpiecznego Seniora”. Starszy kapitan Krzysztof Kowal z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu przedstawił potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa pożarowego w domu i mieszkaniu, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla – czadu.
Wykład „Bezpieczeństwo usług bankowych” wygłosiła dr Tatiana Kożak-Siara, pracownik naukowy Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Zwróciła uwagę na zagrożenia związane z korzystaniem z kont bankowych a także transakcjami zawieranymi przez Internet. Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lek. med. Beata Mędrala przedstawiła informacje na temat „Badań profilaktycznych w starszym wieku”.
Wydarzenie uświetnili jarosławscy aktorzy z „Kabaretu Młodzi Duchem” działającym przy Akademii Trzeciego Wieku w Jarosławiu pod kierownictwem artystycznym Doroty Białek. Uczestnicy debaty obejrzeli widowisko teatralne pt. "Czekoladki z wiśniami... ostrzegają przed oszustami", które mówi o codzienności osób starszych, ich rozterkach i samotności a kończy się morałem. Całość uatrakcyjniły piosenki, w wykonaniu aktorów amatorów, przy akompaniamencie Bernarda Augustynowicza.
Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Zdzisława Stopczyka reprezentował podinsp. Krzysztof Piskor z Wydziału Prewencji komendy wojewódzkiej.
Na koniec wszyscy uczestnicy debaty otrzymali odblaski.
Relację z debaty można usłyszeć w lokalnym radiu i obejrzeć na stronach portali internetowych.