Wydarzenia

"Ogólnopolski Głos Profilaktyki" na jarosławkim Rynku

Data publikacji 05.06.2015

Odczytanie odezwy PaT a także inscenizacje teatralne przygotowane przez młodzież ze szkół w Jarosławiu i Radymnie, wypełniły wydarzenia poniedziałkowego spotkania w ramach „Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki”. W ramach programu „Profilaktyka a Ty”, na jarosławskim Rynku zorganizowane zostało spotkanie, podczas którego eksperci, policjanci, strażnicy miejscy, nauczyciele rozmawiali z młodzieżą na temat uzależnień.

Odczytanie odezwy PaT a także inscenizacje teatralne przygotowane przez młodzież ze szkół w Jarosławiu i Radymnie, wypełniły wydarzenia poniedziałkowego spotkania w ramach „Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki”. W ramach programu „Profilaktyka a Ty”, na jarosławskim Rynku zorganizowane zostało spotkanie, podczas którego eksperci, policjanci, strażnicy miejscy, nauczyciele rozmawiali z młodzieżą na temat uzależnień.

 

Jarosławscy policjanci wraz z partnerami: Państwową Inspekcja Sanitarną, Jarosławskim Stowarzyszeniem Oświaty i Promocji Zdrowia, Urzędem Miasta, Radą programową programu „Bezpieczny Jarosław”, Centrum Kultury i Promocji i Strażą Miejską zorganizowali 1 czerwca spotkanie dla młodzieży na jarosławskim Rynku.

 

W ramach Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki - PaT, w poniedziałek na jarosławkim Rynku odbyło się szereg inicjatyw o charakterze profilaktycznym, między innymi:
 

  • inscenizacje teatralne o tematyce uzależnień przygotowane przez młodzież gimnazjalną i ponadgimnajalną powiatu jarosławskiego. Uczniowie Publicznego Gminazjum nr 1 w Jarosławiu przygotowali przedstawienie pt. „Natalie”. Młodzież opowiada w nim o tragicznych losach nastolatki Natalii, uwikłanej w uzależnienie.

 

  • Młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogolnokształcących w Jarosławiu przygotowała pantonimę „Damy radę inaczej”. Uczniowie  z Gimnazjum nr 1 w Radymnie, tworzący grupę teatralną „Po prostu” przedstawili w krzywym zwierciadle uzależnienia od nikotyny, alkoholu, narkomanii a także Internetu. W swoim przedstawieniu „Misja specjalna” mówili o tym, że: „wchodzenie w uzależniania zaczyna się beztrosko i czujemy się bosko”, lecz konsekwencje uzależnienia są bardzo niebezpieczne.

 

  • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu Beata Mędrala wręczyła młodzieży, która przygotowała inscenizacje, okolicznościowe dyplomy i puchary za zajęcie miejsc w powiatowym konkursie o tematyce profilaktycznej.
     
  • Aldona Mikoś, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika  w Jarosławiu zaśpiewała kilka piosenek, przygotowanych specjalnie na to spotkanie.
     
  • zorganizowano punkt konsultacyjno – informacyjny pod hasłem: „Przemoc”, „Alkohol”, „Tytoń”, „Dopalacze” i inne. Dla chętnych pomiary stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu prowadziła Renata Majkut-Lotycz, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu. Przy stoisku porad udzielali policjanci i Marta Limowska-Koczut psycholog z SP ZOZ Jarosław.
     
  • organizatorzy przygotowali tor przeszkód z alko i narkogoglami symulującymi oddziaływanie alkoholu i środków odurzających na reakcje kierowcy. Tor przeszkód cieszył się zaintesowaniem nie tylko młodzieży ale także przechodniów.
     
  • odbył się pokaz technik kryminalistycznych, podczas których chętni mogli odbić pamiątkowe odciski linii papilarnych.
     
  • spotkanie zakończył Zryw Wolnych Serc. O godz. 14 uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. M. Dąbrowskiej w Jarosławiu – Karolina Suchodolska odczytał odezwę społeczności PaT.



Inicjatorem „Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki” jest Komenda Główna Policji. Ta profilaktyczna impreza ma poruszać serca wolne od uzależnień, przemocy i obojętności. Jarosławska Policja włączyła się do tej akcji wspólnie z Urzędem Miasta Jarosławia w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Stowarzyszeniem Oświaty i Promocji Zdrowia, Strażą Miejską, Centrum Kultury i Promocji a także szkołami.

W spotkaniu wziął udział Komendant Straży Miejskiej w Jarosławiu Andrzej Jędrejko i Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu nadkom. Janusz Mokrzycki.
 

Powrót na górę strony