Wydarzenia

Debata społeczna w jarosławskiej komendzie

Data publikacji 22.06.2015

Młodzież szkół średnich wraz z pedagogami, dyrektorzy szkół, policjanci a także przedstawiciele instytucji działających na rzecz walki z uzależnieniami spotkali się na debacie w jarosławskiej komendzie. W debacie uczestniczył Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan i Zastępca Burmistrza Jarosławia Wiesław Pirożek.

Młodzież szkół średnich wraz z pedagogami, dyrektorzy szkół, policjanci a także przedstawiciele instytucji działających na rzecz walki z uzależnieniami spotkali się na debacie w jarosławskiej komendzie. W debacie uczestniczył Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan i  Zastępca Burmistrza Jarosławia  Wiesław Pirożek.

 

W piątek w Komendzie Powiatowej Policji w Jarosławiu odbyła się debata społeczna z serii „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa” pod hasłem „Nie taki diabeł straszny – porozmawiajmy z młodzieżą o uzależnieniach”. 

Organizatorem debaty był Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu mł. insp. Ryszard Kornaga i Marta Kurpiel, Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu im. Marii Dąbrowskiej.

 

W debacie udział wziął Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan i Zastępca Burmistrza Jarosławia Wiesław Pirożek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu Beata Mędrala i Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu Aleksandra Pawlak a także Komendant Straży Miejskiej w Jarosławiu Andrzej Jędrejko.

 

Organizatorzy zaprosili na debatę młodzież szkół średnich wraz z pedagogami i nauczycielami. Wśród gości był także dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu – Adam Tomaszewski a także m.in. przedstawiciele ośrodka pomocy społecznej, psycholodzy, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, policjanci.

 

Zgromadzonych gości przywitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu podinsp. Witold Furgała. Debatę rozpoczął występ uczniów Gimnazjum nr 1 w Radymnie, działających w grupie teatralnej „Po prostu”. Młodzi aktorzy w swoim przedstawieniu pt. „Misja specjalna” pokazali w krzywym zwierciadle proces wpadania w uzależnienia młodych ludzi. W ramach profilaktyki rówieśniczej aktorzy przedstawili uzależnienia od alkoholu, papierosów, środków odurzających i Internetu.

 

O tym, jak działają mechanizmy prowadzące do uzależnień mówiła Irena Puszkarz, pracownik Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Medycznej w Jarosławiu. O prawnych i praktycznych sposobach walki z tzw. środkami zastępczymi opowiadała lek. med. Beata Mędrala – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu.

 

Agnieszka Kamińska, psychoterapeutka z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu omówiła wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na grupie blisko 500 uczniów klas I gimnazjalnych na terenie powiatu jarosławskiego. Przeprowadzone przez tę poradnię badania miały na celu pokazanie, jak młodzież postrzega zagrożenia płynące z Internetu i jak uzależnienia powstają.

 

O dobrych praktykach, które stosują jarosławskie szkoły średnie w diagnozowaniu problematyki uzależnień mówiła dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących  Marta Kurpiel a także Adam Tomaszewski dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

 

O ciekawej propozycji spędzania wolnego czasu, promocji zdrowia i pomocy innym opowiadała Teresa Krasnowska z Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia. Najważniejszym celem debaty jest zwrócenie uwagi na problemy młodych ludzi związanych z uzależnieniami a także rozpoznanie sposobów przeciwdziałania tym zjawiskom i pomocy.

  • Foto KPP Jarosław
  • Foto KPP Jarosław
  • Foto KPP Jarosław
  • Foto KPP Jarosław
  • Foto KPP Jarosław
  • Foto ZSEiO Jarosław
  • Foto ZSEiO Jarosław
  • Foto ZSEiO Jarosław
  • Foto ZSEiO Jarosław
  • Foto KPP Jarosław
  • Foto KPP Jarosław
  • Foto KPP Jarosław
Powrót na górę strony