Wydarzenia

Rozmawiali o przemocy podczas debaty

Data publikacji 16.12.2015

Uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich wraz z pedagogami, psycholodzy, pracownicy naukowi i socjalni, a także policjanci wzięli udział w debacie społecznej „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Głos przeciwko przemocy w rodzinie”. Celem debaty było dostrzeżenie i monitorowanie zjawiska przemocy zarówno w rodzinie, jak i wśród rówieśników.

Uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich wraz z pedagogami, psycholodzy, pracownicy naukowi i socjalni, a także policjanci wzięli udział w debacie społecznej „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Głos przeciwko przemocy w rodzinie”. Celem debaty było  dostrzeżenie i monitorowanie zjawiska przemocy zarówno w rodzinie, jak i wśród rówieśników.

Wczoraj, w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu – Kamienica Attavantich odbyła się debata społeczna z serii „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Głos przeciwko przemocy w rodzinie”. W debacie wziął udział I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu nadkom. Janusz Mokrzycki, a także Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu Stanisław Słota.

W Sali Lustrzanej licznie zgromadzili się uczniowie jarosławskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnajzalnych wraz ze swoimi pedagogami, a także profesjonaliści, którzy niosą pomoc ludziom dotkniętym przemocą i zajmują się edukacją młodzieży. Na debacie spotkali się pracownicy gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks.Br. Markiewicza, Straży Miejskiej w Jarosławiu, psycholodzy i policjanci.

Nadkomisarz Janusz Mokrzycki mówił o zadaniach policji w przeciwdziałaniu przemocy i współpracy z instytucjami pomocowymi na terenie powiatu, a także o procedurze „Niebieskiej Karty”. O programie profilaktyczno-edukacyjnym „Trampolina” – realizowanym w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” i działaniach podejmowanych w 2015 roku opowiadał dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Stanisław Słota.

Dane dotyczące ilości interwencji domowych, a także ilości wszczętych procedur Niebieskiej Karty na terenie powiatu jarosławskiego zaprezentowała podkom. Marta Gałuszka. Wskazała także na przepisy prawne i ich stosowanie przez funkcjonariuszy w czasie podejmowanych interwencji przez patrole.

O tym, jak wesprzeć drugiego człowieka i zbudować jego dobrą samoocenę mówiły Joanna Starzecka i Agnieszka Kamińska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu. W czasie interaktywnych zajęć każdy z uczestników mógł uświadomić sobie, jak działają mechanizmy wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych i dlaczego język, jakim komunikujemy się, jest tak ważny w tworzeniu dobrych relacji międzyludzkich.

Monika Chruściel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu opowiedziała o pracy zespołu interdyscyplinarnego, zarówno z osobami krzywdzonymi, jak i ze sprawcą przemocy. Podała także dane dotyczące realizacji procedur Niebieskiej Karty na terenie naszego miasta.

O prawnych aspektach walki z przemocą czynną i bierną mówiła radca prawny Katarzyna Kuchta. Definiowała ona przemoc finansową, wskazała także na istotną rolę świadków przemocy w czasie prowadzonych postępowań przygotowawczych. W dyskusji głos zabrał Tadeusz Pawlak - ratownik medyczny z Centrum Opieki Medycznej, który opowiedział młodzieży o skutkach, jakie powoduje zażycie zakazanych substancji psychoaktywnych.

O działaniach podejmowanych przez MOPS Jarosław w ramach programu „Trampolina” mówiły także twórczynie tego programu Iwona Stefanowska i Karolina Sobień-Nietrzeba. Debata była okazją do wręczenia nagród uczniom jarosławskich szkół, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Dom dobry, dom spokojny, dom bez przemocy”.

 

Organizatorzy dziękują wszystkim obecnym za udział w debacie.


 

Powrót na górę strony