Konsultacje społeczne na temat tworzenia map zagrożeń
Dyrektorzy szkół, nauczyciele, radni osiedli i sołtysi biorą udział w konsultacjach społecznych dotyczących tworzenia „Krajowej Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Policjanci rozmawiają z przedstawicielami społeczności lokalnych powiatu jarosławskiego o tym, jakie zagrożenia występują w ich sąsiedztwie i jak policja może pomóc w ich likwidacji. Te wnioski pozwolą na stworzenie mapy zagrożeń powiatu jarosławskiego.
Dyrektorzy szkół, nauczyciele, radni osiedli i sołtysi biorą udział w konsultacjach społecznych dotyczących tworzenia „Krajowej Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Policjanci rozmawiają z przedstawicielami społeczności lokalnych powiatu jarosławskiego o tym, jakie zagrożenia występują w ich sąsiedztwie i jak policja może pomóc w ich likwidacji. Te wnioski pozwolą na stworzenie mapy zagrożeń powiatu jarosławskiego.
Trwają konsultacje społeczne dotyczące tworzenia map zagrożeń na terenie powiatu jarosławskiego. Cykl spotkań z mieszkańcami otworzyło spotkanie I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu nadkom. Janusza Mokrzyckiego z Wicestarostą Jarosławskim Józefem Szkołą. Nadkom. Janusz Mokrzycki przedstawił założenia tworzenia map wspólnie z przedstawicielami samorządów, instytucji, służb, straży, a także mieszkańców. Mapy zagrożeń mogą być prezentowane zarówno w formie graficznej i tekstowej. Informacje z nich płynące stanowią charakterystykę przestrzeni publicznej, na którą to przede wszystkim składają się dane statystyczne pochodzące z dostępnych baz, a także z wniosków płynących z rozmów z przedstawicielami różnych grup społecznych.
Na terenie powiatu jarosławskiego policjanci planują przeprowadzenie cyklu spotkań z przedstawicielami lokalnych społeczności, m.in. samorządów, radnych, sołtysów, dyrektorów szkół i mieszkańców. W czasie tych spotkań zbierane będą uwagi i spostrzeżenia samych mieszkańców na temat zagrożeń występujących w ich środowiskach. Uwagi te zostaną zapisane w mapie zagrożeń bezpieczeństwa na terenie powiatu jarosławskiego. Informacje te będą publikowane i stale aktualizowane. Konsultacje społeczne potrwają do końca lutego.
Na terenie Jarosławia dzielnicowi zaplanowali spotkania z przedstawicielami rad osiedli i mieszkańców. Jedno z takich spotkań odbyło się kilka dni temu w osiedlowym Klubie Ikar, podczas którego radni dzielnicy i mieszkańcy osiedli Witosa i Armii Krajowej rozmawiali z dzielnicowym o tym, jakie niepokojące zjawiska występują w ich sąsiedztwie. Ze spostrzeżeń mieszkańców wynika, że na terenie osiedli znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu sportowego, po zakończonych spotkaniach sportowych gromadzą się kibicie. W czasie tych spotkań często spożywany jest alkohol, wbrew obowiązującym przepisom. Sytuacje te sprawiają, że mieszkańcy czują się zagrożeni.
Podobne spotkanie odbyło się z mieszkańcami Kostkowa. Tam w spotkaniu uczestniczył sołtys wsi i mieszkańcy. Dzielnicowy z tego terenu mówił do jakich przestępstw dochodzi na terenie tej wsi i w sąsiednich. Mieszkańcy dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi bezpieczeństwa w ich miejscu zamieszkania. Szczególną uwagę mieszkańcy Kostkowa zwracali na bezpieczeństwo pieszych i noszenie elementów odblaskowych.
Wczoraj policjanci z komisariatu w Radymnie spotkali się z dyrekcją i nauczycielami, a także uczniami Szkoły Podstawowej w Laszkach. Funkcjonariusze rozmawiali z pracownikami oświaty o zagrożeniach dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży uczących się w tej szkole oraz o oczekiwaniach lokalnej społeczności. W spotkaniu uczestniczyło grono pedagogiczne i ponad 70 uczniów. Uczniowie i nauczyciele mówili o tym, jakie zagrożenia występują w ich środowiskach, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym w rejonie szkoły, a także o zagrożeniach w czasie wolnym.
Policjanci z Komisariatu w Radymnie zaplanowali na najbliższe dni spotkania z nauczycielami i dyrektorami szkół z terenu miasta i gminy Radymno oraz gminy Laszki.
Trwają konsultacje z dyrektorami szkół powiatu jarosławskiego i pracownikami oświaty – koordynatorami ds. bezpieczeństwa. W dwóch takich spotkaniach, które odbyły się w ubiegłym tygodniu uczestniczyło ponad 60 osób. Nauczyciele i pracownicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi bezpieczeństwa w szkole i w miejscu swojego zamieszkania. Te informacje płynące od osób, których wiedza i doświadczenie zawodowe mogą być wykorzystane w zdefiniowaniu zagrożeń, pozwolą na aktywne tworzenie informacji o zjawiskach negatywnych na terenie powiatu.
Dzisiaj odbyły się kolejne spotkania z dyrektorami i pracownikami szkół w świetlicy jarosławskiej komendy. W czasie konsultacji uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą badania poczucia bezpieczeństwa mieszkańców województwa podkarpackiego w celu opracowania „Podkarpackiej mapy zagrożeń”.