Policjanci prowadzili szkolenie z zagrożeń terrorystycznych
Zdobywanie wiedzy i kompetencji to główny cel szkolenia, zorganizowanego w Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. W ramach współpracy pomiędzy uczelnią a Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie, to właśnie policjanci przekazywali wiedzę praktyczną i teoretyczną na temat zagrożeń antyterrorystycznych. Policyjni antyterroryści mówili o zasadach zachowania podczas zamachu bombowego, czy ataku aktywnego strzelca. Prezentowali też wyposażenie policyjnych pirotechników.
Uczniowie jarosławskich szkół średnich, studenci, policjanci i strażacy, a także przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i nauczyciele wzięli udział w szkoleniu z zakresu zagrożeń antyterrorystycznych w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu im. ks. Br. Markiewicza.
Organizator szkolenia - Instytut Ekonomii i Zarządzania PWSTE - w ramach podpisanego porozumienia o współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie, poprosił policyjnych antyterrorystów o przekazanie wiedzy na temat zachowania w sytuacjach zagrożenia.
JM Rektor PWSTE doc. dr Krzysztof Rejman witając wszystkich zgromadzonych na auli, podkreślał jak ważne jest wykorzystanie potencjału wiedzy praktycznej i teoretycznej policjantów.
Dowódca Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie mł. insp. Piotr Łowicki wraz z policjantami mówił o tym, jak należy zachować się w przykładowych sytuacjach zagrożenia np. związanych z wybuchem i atakiem aktywnego strzelca. Uczestnicy szkolenia mogli też zapoznać się z wyposażeniem, jakim dysponują policyjni pirotechnicy. Wykład uzupełniała prezentacja przygotowana przez policjantów SPAP w Rzeszowie.
Druga część szkolenia obejmowała „Bezpieczeństwo pożarowe”. O tym, jak zachować się podczas pożaru, zadymienia i jakie są zasady ewakuacji mówił mł. bryg. MarIusz Goclon z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Dr Tatiana Kożak-Siara, dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania PWSTE w Jarosławiu podkreślała, że jest to pierwsze szkolenie zorganizowane nie tylko dla studentów Wydziału Bezpieczeństwa, ale również dla uczniów i przedstawicieli jarosławskich instytucji. Zapewniła, że informacje przekazywane przez praktyków pomagają w zdobywaniu wiedzy i kompetencji uczestników tego szkolenia.
W szkoleniu wzięli udział zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu mł. insp. Bogdan Folwarczny i kom. Robert Marszałek oraz policjanci.
mg