Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - podsumowanie zgłoszeń za dwa miesiące
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które służy mieszkańcom naszego powiatu do zgłaszania o tych zjawiskach, które wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Przez dwa miesiące funkcjonowania tej platformy wymiany informacji do jarosławskiej komendy wpłynęło 208 zgłoszeń. Każdy sygnał jest sprawdzany przez policjantów. Część z tych zgłoszeń już została potwierdzona.
Policjanci podsumowali ilość zgłoszeń mieszkańców naszego powiatu w ramach narzędzia komunikacji, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od 22 września do 21 listopada br. Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu odebrała 208 zgłoszeń od obywateli (internautów), którzy skorzystali z tej platformy wymiany informacji. Mieszkańcy piszą o tych miejscach, a także przestępstwach i wykroczeniach, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Za pośrednictwem Internetu mieszkańcy zgłaszali między innymi o:
- przypadkach przekroczenia dozwolonej prędkości – 64 zgłoszenia;
- spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych – 42 zgłoszenia;
- nieprawidłowym parkowaniu – 37 zgłoszeń;
- dzikich wysypiskach śmieci – 24 zgłoszenia;
- żebractwie – 11.
Wszystkie te zgłoszenia były sprawdzane przez policyjne patrole. W miejscach, gdzie dochodzi do przekroczenia dozwolonej prędkości patrole ruchu drogowego sprawdzały, z jaką prędkością poruszają się kierujący. Wobec sprawców tych wykroczeń policjanci stosowali postępowanie mandatowe lub skierowali wniosek o ukaranie do sądu. Na 64 zgłoszenia dotyczące przekroczenia prędkości -23 zostały potwierdzone.
Na 208 zgłoszeń od mieszkańców - 33 zostały potwierdzone. Część pozostaje w weryfikacji. Należy podkreślić, że każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policyjne patrole.
Przypominamy, że strona Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
mg