Wydarzenia

Rozmawiali o przemocy podczas debaty społecznej

Data publikacji 14.12.2016

W Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu odbyła się wczoraj debata społeczna „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Głos przeciwko przemocy w rodzinie”. W spotkaniu udział wzięli samorządowcy, radni, uczniowie wraz z pedagogami, psycholodzy, ratownicy medyczni, pracownicy naukowi i socjalni, a także policjanci. Monitorowanie i przeciwdziałanie zjawiskom przemocy w rodzinie i wśród rówieśników to główny cel tej debaty.

W debacie wziął udział Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia dr Dariusz Tracz i Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu kom. Robert Marszałek, a także Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu dr Agnieszka Kruba.

W Sali Lustrzanej zgromadziły się osoby niosące pomoc ludziom dotkniętym przemocą i zajmujące się edukacją młodzieży. Wśród zgromadzonych byli pracownicy gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej, przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. B. Markiewicza, dyrektorzy szkół, Straży Miejskiej, psycholodzy, policjanci i młodzież.

Podkom. Marta Gałuszka mówiła o zadaniach Policji w przeciwdziałaniu przemocy i współpracy z instytucjami pomocowymi na terenie powiatu, a także o ilości „Niebieskich Kart” i danych statystycznych. O programie profilaktyczno-edukacyjnym „Trampolina” – realizowanym w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” i działaniach podejmowanych w 2016 r. opowiadała Iwona Stefanowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Joanna Starzecka i Agnieszka Kamińska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu w swoim wystąpieniu pt. „Daj dziecku siłę” poruszały kwestie udziału świadka w aktach przemocy, a także mówiły o tym, jak wesprzeć ofiary tych zachowań. Swoje wystąpienie połączyły z interaktywnymi zajęciami, które pomogły wszystkim uczestnikom uświadomić sobie, jak ważne są mechanizmy wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych.  

Lena Hanusiewicz-Chudy wraz z Joanną Halwą i Natalią Lachowską opowiadały, jaką siłę i wsparcie może dać uczestnikom udział w „Szkole dla rodziców i wychowawców”. W dyskusji głos zabrał Jerzy Babiarz, ratownik medyczny z Centrum Opieki Medycznej, który opowiadał o negatywnych skutkach zażycia zakazanych substancji psychoaktywnych.

Janina Pawliszko-Głąb z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu mówiła o pracy zespołu interdyscyplinarnego, zarówno z osobami krzywdzonymi, jak i ze sprawcą przemocy. O tym, jakie wsparcie ofiarom przemocy daje muzyka opowiadał Adam Nietrzeba, który prowadząc zajęcia z logorytmiki, pomaga krzywdzonym osobom.

Debata była także okazją do wręczenia nagród uczniom jarosławskich szkół, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Dom dobry, dom spokojny, dom bez przemocy”.

mg

Powrót na górę strony