Wydarzenia

Debata "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Możesz mieć na nie wpływ"

Data publikacji 06.06.2017

Jarosławscy policjanci, samorządowcy, przedstawiciele instytucji i służb, nauczyciele a także uczniowie i studenci wzięli udział w debacie społecznej „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ”. Zgromadzonych przywitał Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu mł. insp. Henryk Moskwa, który mówił o roli dzielnicowego, a także o określeniu potrzeb mieszkańców w sprawach bezpieczeństwa.

Dzisiaj w Sali Lustrzanej Centrum Promocji i Kultury odbyła się debata społeczna pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ”. Celem tej debaty było przybliżenie lokalnej społeczności zasad funkcjonowania programu „Dzielnicowy bliżej nas” i funkcjonujących od ubiegłego roku aplikacji „Moja Komenda” i narzędzia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Organizatorem debaty był Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu mł. insp. Henryk Moskwa, który przywitał zaproszonych gości. W swoim wystąpieniu komendant mówił o potrzebie wykorzystywania przez Policję nowoczesnych możliwości komunikowania się z mieszkańcami poprzez Mapy Zagrożeń, a także roli dzielnicowego w kontaktach z mieszkańcami.

W debacie udział wzięli: Witold Ilić Komendant Straży Miejskiej w Jarosławiu, Iwona Stefanowska Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu, Maria Kulczycka Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu, Monika Chruściel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i kom. Janusz Szkoła Naczelnik Wydziału Prewencji jarosławskiej komendy.

W spotkaniu wzięła udział Marta Kurpiel Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu wraz z nauczycielami i uczniami klas o profilu policyjnym. Obecni byli także studenci II roku Wydziału Bezpieczeństwa Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu  a także mieszkańcy Jarosławia wraz z opiekunem Grzegorzem Torbiczukiem.

O funkcjonowaniu aplikacji mobilnej „Moja Komenda” i zadaniach dla dzielnicowego, zawartych w programie „Dzielnicowy bliżej nas” mówiła podkom. Marta Gałuszka.

O tym, jak funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opowiadał asp. szt. Dobromir Florek. Wskazał on adresy stron internetowych, w których dostępna jest mapa i mówił o tym, jak wprowadzić dany sygnał o zagrożeniu lokalnym. Każde z takich zgłoszeń jest weryfikowane przez policyjne patrole kilkukrotnie. Największa  ilość zgłoszeń dotyczących powiatu jarosławskiego to przekroczenie dozwolonej prędkości i nieprawidłowe parkowanie. Od początku funkcjonowania KMZB wpłynęło do naszej jednostki ponad 430 zgłoszeń i każde z nich jest weryfikowane.

Następnie mł. asp. Anna Wańko przedstawiła informacje o realizowanych przez naszą jednostkę programach prewencyjnych. Podkreśliła, jak ważne są działania profilaktyczne i pomoc, którą w tym zakresie otrzymujemy od samorządów m.in. od Urzędu Miasta w Jarosławiu. W 2016 r. jarosławscy policjanci odbyli 260 spotkań z przedszkolakami i uczniami na terenie powiatu.

Na koniec spotkania odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy zgłaszali swoje wnioski dotyczące m.in. pracy dzielnicowych  i dzielili się spostrzeżeniami. Głos zabrali przedstawiciele instytucji a także studenci, którzy mówili o swoich doświadczeniach w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Wnioski płynące z tej debaty zostaną zaprezentowane podczas podsumowującej debaty wojewódzkiej.

  • Foto KPP Jarosław #1
  • Foto KPP Jarosław #2
  • Foto KPP Jarosław #3
  • Foto KPP Jarosław #4
  • Foto KPP Jarosław #5
  • Foto KPP Jarosław #6
  • Foto KPP Jarosław #7
  • Foto KPP Jarosław #8
  • Foto KPP Jarosław #9
  • Foto KPP Jarosław #10
  • Foto KPP Jarosław #11
  • Foto KPP Jarosław #12
Powrót na górę strony