Ćwiczenia mobilizacyjne "EGIDA-17" w jarosławskiej komendzie
W Komendzie Powiatowej Policji w Jarosławiu odbyły się wczoraj ćwiczenia „EGIDA-17” dla osób posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostek organizacyjnych Policji. W ćwiczeniach uczestniczyło 20 rezerwistów, wyznaczonych przez właściwą terytorialnie Wojskową Komendę Uzupełnień. Osoby te stanowią uzupełnienie kadrowe jarosławskiej jednostki Policji na czas zagrożenia bezpieczeństwa państwa. W ćwiczeniach wzięli także udział policjanci i pracownicy Policji.
O godz. 7 rano do jarosławskiej komendy zgłosiło się 20 rezerwistów, którzy mają nadany przydział organizacyjno-mobilizacyjny od właściwego terytorialnie Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień. Powołanie rezerw osobowych odbyło się łącznie do pięciu jednostek organizacyjnych Policji, w komendach w: Dębicy, Jarosławiu, Lesku, Lubaczowie i Łańcucie.
Założeniem ćwiczeń było sprawdzenie gotowości do działania, funkcjonowania procedur i płynności przebiegu stawiennictwa osób posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne. Osoby powołane do ćwiczeń zostały zapoznane z obowiązkami i zadaniami na czas zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.
Ćwiczenia rozpoczęły się przed budynkiem jarosławskiej komendy, gdzie rezerwiści zgłosili się w punkcie kontrolno-informacyjnym. Po zarejestrowaniu przeszli do budynku komendy, gdzie po otrzymaniu identyfikatorów i umundurowania ćwiczebnego, rozpoczęli zajęcia z musztry i wyszkolenia strzeleckiego.
Kolejnym punktem ćwiczeń był apel ewidencyjny. Meldunek o rozpoczęciu ćwiczeń przyjął Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu mł. insp. Henryk Moskwa. Rozkaz organizacyjny dotyczący rozpoczęcia ćwiczeń odczytał Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Jarosławiu kom. Janusz Szkoła.
Następnie rezerwiści wzięli udział w zaplanowanych zajęciach programowych z zakresu zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania zadań służbowych - szkolenie poprowadził Robert Sowiński.
O funkcjonowaniu Policji w systemie obrony kraju mówił rezerwistom kom. Janusz Szkoła. Kolejne zajęcia obejmowały zakres zadań, obowiązków i uprawnień osób, którym zostały nadane przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w jednostce zmilitaryzowanej Policji – prezentację przedstawiła kom. Krystyna Jedynak. Podstawowe zasady ochrony informacji niejawnych przypomniał uczestnikom ćwiczeń Artur Ciszewski, pełnomocnik ds. ochrony informacji.
Podkom. Arkadiusz Jakielaszek omówił uwarunkowania dotyczące działań Policji w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz rolę Policji w osiąganiu wyższych stanów gotowości, a także prowadzenia szczególnej ochrony i obrony obiektów oraz zadań realizowanych przez Policję na rzecz Sił Zbrojnych RP oraz Obrony Cywilnej. Zasady podejmowania interwencji i sposób pełnienia służby w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego przedstawił asp. szt. Witold Rejent.
Instruktor wyszkolenia strzeleckiego asp. Krzysztof Żdan przedstawił podstawy prawne i zasady, a także sposób posługiwania się bronią palną, zaprezentował również podstawowe rodzaje broni palnej wykorzystywanej w Policji.
Paweł Gnutów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie mówił o zasadach udzielania pierwszej pomocy.
Na apelu końcowym Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu wręczył rezerwistom zaświadczenia potwierdzające odbycie ćwiczenia w jednostce organizacyjnej Policji, przewidzianej do militaryzacji. Rezerwiści zdali umundurowanie i wyposażenie.
Wraz z rezerwistami ćwiczenia odbywali również funkcjonariusze i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, którzy sprawdzali funkcjonowanie procedur i rozwiązań planistycznych m.in. w zespole ewidencyjno-kadrowym, stanowisku obsługi finansowej, punktach wydawania wyposażenia.