Debata "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Możesz mieć na nie wpływ" w Pruchniku
Policjanci, samorządowcy, radni i mieszkańcy wzięli udział w debacie społecznej „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ”. Zgromadzonych przywitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu mł. insp. Bogdan Folwarczny, który mówił o roli dzielnicowego, Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa a także o określeniu potrzeb mieszkańców w sprawach bezpieczeństwa. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku.
Wczoraj w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku odbyła się debata społeczna pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ”. Celem tej debaty było przybliżenie lokalnej społeczności programu „Dzielnicowy bliżej nas” i funkcjonujących od ubiegłego roku aplikacji „Moja Komenda” i narzędzia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podczas spotkania policjanci zaprezentowali również prowadzone programy profilaktyczne i przedstawili dane dotoyczące przestępczości na terenie działania posterunku w Pruchniku.
Zgromadzonych gości przywitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu mł. insp. Bogdan Folwarczny, który mówił o potrzebie wykorzystywania przez Policję nowoczesnych możliwości komunikowania się z mieszkańcami poprzez Mapy Zagrożeń a także roli dzielnicowego w kontaktach mieszkańcami. W debacie udział wzięli samorządowcy, radni i mieszkańcy Pruchnika.
Wśród nich byli Wacław Szkoła Burmistrz Pruchnika a także Franciszek Liszka Sekretarz Urzędu Gminy w Roźwienicy i Władysław Skupień Sekretarz Urzędu Gminy w Rokietnicy oraz radni Rady Miejskiej w Pruchniku, nauczyciele i mieszkańcy.
O tym, jakie zagrożenia dla mieszkańców występują na terenie trzech gmin: Pruchnika, Rokietnicy i Roźwienicy mówił asp. szt. Wojciech Mikłasz kierownik Posterunku Policji w Pruchniku, który przedstawił dane statystyczne i rodzaj występujących na tym terenie przestępstw.
Asp. szt. Agnieszka Łakota przedstawiła informację o realizowanych przez naszą jednostkę programach prewencyjnych. Podkreśliła, jak ważne są działania profilaktyczne i pomoc, którą w tym zakresie otrzymujemy od samorządów. W 2016 r. jarosławscy policjanci odbyli 260 spotkań z przedszkolakami i uczniami na terenie powiatu a w bieżącym roku odbyło się ich już ponad 230.
O funkcjonowaniu aplikacji mobilnej „Moja Komenda” i zadaniach dla dzielnicowego, zawartych w programie „Dzielnicowy bliżej nas” mówiła kom. Marta Gałuszka. Przedstawiła również zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wskazała adresy stron internetowych, w których dostępna jest mapa i mówiła o tym, jak wprowadzić dany sygnał o zagrożeniu lokalnym. Każde z takich zgłoszeń jest weryfikowane przez policyjne patrole kilkukrotnie. Największa ilość zgłoszeń dotyczących powiatu jarosławskiego obejmuje obszar bezpieczeństwa w ruchu drogowym tj. przekroczenie dozwolonej prędkości i nieprawidłowe parkowanie. Przez 12 miesięcy funkcjonowania KMZB wpłynęło do naszej jednostki ponad 720 zgłoszeń i każde z nich jest weryfikowane.
Na koniec spotkania odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy zgłaszali swoje wnioski dotyczące m.in. pracy dzielnicowych. Głos zabrał Burmistrz Pruchnika Wacław Szkoła, który podzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi zagrożeń lokalnych. Wnioski płynące z tej debaty zostaną zaprezentowane podczas podsumowującej debaty wojewódzkiej.
Uczestnicy otrzymali ulotki informacyjne dotyczące funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.