Wydarzenia

Dyskutowali o zagrożeniach lokalnych na terenie gmin Radymno i Laszki

Data publikacji 10.11.2017

Policjanci, władze samorządowe Radymna i Laszek, a także radni i mieszkańcy wzięli udział w debacie społecznej „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie… Możesz mieć na nie wpływ”. Debata odbyła się we wtorek w sali narad Urzędu Miasta Radymna. Mieszkańcy mówili o swoich spostrzeżeniach i zagrożeniach dotyczących ich najbliższej okolicy. Policjanci przedstawili m.in. zasady działania aplikacji mobilnych i funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W debacie wziął udział Burmistrz Radymna Krzysztof Roman i Wójt Gminy Radymno Bogdan Szylar, a także Zastępca Komendanta Komisariatu w Radymnie st. asp. Robert Johnson. Obecni byli także radni, mieszkańcy i młodzież szkolna i dzielnicowy z tego terenu sierż. Mateusz Szynal.

O tym, jakie zagrożenia dla mieszkańców występują na terenie dwóch gmin:  Radymna i Laszek mówił  st. asp. Robert Johnson, którzy przedstawił dane statystyczne i rodzaj występujących na tym terenie przestępstw.

Asp. Anna Wańko z Wydziału Prewencji jarosławskiej komendy przedstawiła informacje o realizowanych przez naszą jednostkę programach prewencyjnych. Podkreśliła, jak ważne są działania profilaktyczne i pomoc, którą w tym zakresie otrzymujemy od samorządów. Funkcjonariuszka przedstawiła także informacje o funkcjonowaniu aplikacji mobilnej „Moja Komenda” i zadaniach dla dzielnicowego, zawartych w programie „Dzielnicowy bliżej nas” .W 2016 r. jarosławscy policjanci odbyli 260 spotkań z przedszkolakami i uczniami na terenie powiatu a w bieżącym roku odbyło się już ponad 230.

Zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa przedstawił asp. szt. Dobromir Florek. Wskazał adresy stron internetowych, w których dostępna jest mapa i mówił o tym, jak wprowadzić dany sygnał o zagrożeniu lokalnym. Każde z takich zgłoszeń jest weryfikowane przez policyjne patrole kilkukrotnie. Największa  ilość zgłoszeń dotyczących powiatu jarosławskiego to przekroczenie dozwolonej prędkości i nieprawidłowe parkowanie. Przez 12 miesięcy funkcjonowania KMZB wpłynęło do naszej jednostki ponad 720 zgłoszeń i każde z nich jest weryfikowane. 

Na koniec spotkania odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy zgłaszali swoje wnioski dotyczące m.in. pracy dzielnicowych. Wnioski płynące z tej debaty zostaną zaprezentowane podczas podsumowującej debaty wojewódzkiej.

  • Foto KPP Jarosław
  • Foto KPP Jarosław
  • Foto KPP Jarosław
Powrót na górę strony