„Dopalacze, narkotyki - jestem świadomy, nie biorę” - debata społeczna w Jarosławiu
Studenci, wykładowcy, policjanci a także przedstawiciele instytucji działających na rzecz walki z uzależnieniami spotkali się na debacie w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Najważniejszym celem spotkania było zwiększenie poziomu wiedzy wśród młodych ludzi o zagrożeniach dotyczących narkotyków i dopalaczy, oraz kształtowanie świadomości na temat negatywnego wpływu środków odurzających na funkcjonowanie organizmu człowieka.
Wczoraj, na terenie kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu w ramach cyklu spotkań „ Porozmawiajmy o bezpieczeństwie możesz mieć na nie wpływ”, odbyła się debata społeczna pod tytułem „Dopalacze, narkotyki - jestem świadomy, nie biorę.” Zorganizowane spotkanie miało na celu pokazać uczestnikom jakie spustoszenie w organizmie człowieka wywołują niedozwolone środki, a w szczególności tzw. dopalacze. Organizatorem debaty był Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu mł. insp. Mariusz Rabka oraz Studenckie Koło Naukowe „FOCUS” działające przy instytucie Ekonomii i Zarządzania Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.
W debacie uczestniczyli studenci, wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu między innymi doc. dr inż. Elżbieta Wolanin-Jarosz, dr inż. Lucyna Szczygieł a także I z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu nadkom. Artur Wasiuta, Naczelnik Wydziału Prewencji jarosławskiej jednostki nadkom. Janusz Szkoła, jak też przedstawiciele instytucji działających na rzecz walki z uzależnieniami. Spotkanie rozpoczął przedstawiciel Studenckiego Koła „FOCUS” który przywitał zaproszonych gości i wprowadził w szczegóły debaty. Specjalista Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji Rzeszowie podkom. dr Maciej Rymanowski przedstawił metody badania zabezpieczonych środków odurzających. Psycholog mgr Magdalena Czarny-Tadla mówiła o tym, jak działają mechanizmy prowadzące do uzależnień. Zaproszona na debatę Justyna Kałamarz specjalista ds. oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Przeworsku, w przygotowanej prezentacji zwracała uwagę na szkodliwość zakazanych środków na organizm młodego człowieka. Zniekształcony, rozmyty obraz, wolniejsze reakcje jak też problemy z oceną odległości i kierunków są skutkami obecności alkoholu i narkotyków organizmie. Studenci mogli sami sprawdzić, jak to wygląda zakładając narkogogle lub alkogogle.
Na debacie został również poruszony temat związany z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podkom. Iwona Mikłasz z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu omówiła sposób nanoszenia zagrożenia na mapę oraz przekazała uczestnikom informacje w jaki sposób policja weryfikuje zamieszczone na mapie zagrożenia. Na specjalnym stanowisku dzielnicowa sierż. szt. Agnieszka Stysiał, zaprezentowała wykładowcom oraz nauczycielom profilaktyczną walizkę narkotykową, która zawiera atrapy narkotyków oraz przedmiotów służących do ich zażywania.
Na koniec spotkania odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy zadawali pytania oraz zgłaszali swoje wnioski.