Wydarzenia

Debata "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Możesz mieć na nie wpływ" w Rokietnicy

Policjanci, samorządowcy, radni, dyrektorzy szkół i mieszkańcy wzięli udział w debacie społecznej „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ”. Tematem spotkania było przybliżenie tematu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji Moja Komenda oraz programów prewencyjnych. Policjanci zwrócili również uwagę na problem narkotyków, dopalaczy i środków odurzających wśród dzieci i młodzieży.

Wczoraj, w Urzędzie Gminy w Rokietnicy odbyła się debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Możesz mieć na nie wpływ”. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo mieszkańców jak też przybliżenie lokalnej społeczności aplikacji „Moja Komenda” i narzędzia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podczas spotkania policjanci zaprezentowali programy profilaktyczne oraz zwrócili uwagę na problem narkotyków, dopalaczy i środków odurzających wśród dzieci i młodzieży.

Zgromadzonych gości przywitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu nadkom. Artur Wasiuta. W debacie udział wzięli Komendant Komisariatu Policji w Pruchniku asp. szt. Wojciech Mikłasz, asp. szt. Stanisław Korytko, samorządowcy, radni, nauczyciele i mieszkańcy gminy Rokietnica. Wśród nich byli Witold Szajny Wójt Gminy Rokietnica, Edward Jakubas Przewodniczący Rady  Gminy Rokietnica oraz Władysław Skupień Sekretarz Urzędu Gminy Rokietnica. 

O funkcjonowaniu aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, dzięki której szybko i sprawnie można nawiązać kontakt ze swoim dzielnicowym mówiła asp. szt. Anna Długosz. Podkom. Iwona Mikłasz z wydziału prewencji jarosławskiej jednostki, przedstawiła zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wskazała adresy stron internetowych, w których dostępna jest mapa i mówiła o tym, jak wprowadzić dany sygnał o zagrożeniu lokalnym. Każde z takich zgłoszeń jest weryfikowane przez policyjne patrole kilkukrotnie. Funkcjonariuszka omówiła sposób nanoszenia zagrożenia na mapę oraz przekazała uczestnikom informacje w jaki sposób policja weryfikuje zamieszczone na mapie zagrożenia.

Asp. Anna Wańko przedstawiła informację o realizowanych przez naszą jednostkę programach prewencyjnych. Podkreśliła, jak ważne są działania profilaktyczne i pomoc, którą w tym zakresie otrzymujemy od samorządów. Policjantka podczas spotkania zaprezentowała walizkę edukacyjną z substancjami przypominającymi narkotyki oraz przyrządami, które mogą służyć do ich przetwarzania, przenoszenia, a nawet ukrycia.

Podsumowaniem debaty był dyskusja, w czasie której uczestnicy mówili o swoich spostrzeżeniach i zagrożeniach dotyczących ich najbliższej okolicy.

 

Powrót na górę strony