Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
W piątek, rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Do 28 lutego informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy.
W organizację obchodów – oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej – włączają się asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci.
Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Szczególnie w związku z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce obchody tego dnia wprowadzono na mocy ustawy z 12 lutego 2003 r.
Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Działania podjęte w trakcie tego tygodnia mają także przynieść potrzebującym skuteczną pomoc.
W ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” ofiary przestępstw, które zgłoszą się w dniach 21-28 lutego 2020 r. do Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, przy ul. Poniatowskiego 50, będą mogły uzyskać poradę oraz dowiedzieć się do jakich podmiotów mogą zgłosić się o pomoc materialną i niematerialną finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości - Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Informacje o pomocy dostępne są również na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwości, pod adresem: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl
(źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości)