"Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności" - spotkanie z seniorami
Seniorzy bardzo często padają ofiarami oszustów. Przestępcy podszywając się pod członków rodziny, policjantów, przedstawicieli instytucji wyłudzają ogromne kwoty od osób starszych. Jasielscy policjanci we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie przystąpili do projektu „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” i spotkali się z seniorami, by uczulić ich na czyhające zagrożenia. Projekt realizowany jest na terenie pięciu województw m.in. na Podkarpaciu.
„Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności”- to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów jako grupy, która jest najbardziej narażona na skutki oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”. W projekcie biorą udział funkcjonariusze z Komend Wojewódzkich Policji w Rzeszowie, Białymstoku, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Olsztynie.
Na Podkarpaciu pierwsze inauguracyjne spotkanie z seniorami w ramach tego projektu zainicjowali policjanci z jasielskiej komendy. W miniony poniedziałek, mł. asp. Barbara Pawłowska oraz mł. asp. Konrad Janusz z Wydziału Prewencji KPP w Jaśle wspólnie z Agatą Michońską wojewódzkim koordynatorem projektu, odwiedzili seniorów w klubie seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Jaśle.
Podczas spotkania prelegenci przypominali słuchaczom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, szczególnie w sytuacjach kiedy w rozmowie telefonicznej ktoś podając się za bliską nam osobę, krewnego, członka rodziny wykorzystując zaufanie i zasłaniając się presją czasu, prosi o natychmiastową pomoc finansową. Policjanci omówili także najpopularniejsze metody działania oszustów m.in. na „wnuczka”, „policjanta”, „pracownika instytucji” lub na „wypadek”.
Seniorzy z zaciekawieniem wysłuchali wystąpień i niewątpliwie dowiedzieli się jak reagować w przypadku próby oszustwa, a także gdzie szukać pomocy w takiej sytuacji. Każdy uczestnik otrzymał także przygotowane w ramach projektu gadżety zawierające pomocne numery telefonów oraz broszury i ulotki informacyjne.
Relacja ze spotkania dostępna jest na stronie TVJ Jasło.
W okresie trwania projektu jasielscy policjanci planują kolejne spotkania z seniorami.
pw