W Wisłoce utonął 19-latek
Data publikacji 22.07.2015
Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w Kołaczycach. Podczas kąpieli w rzece utonął 19-letni mężczyzna. To pierwsza ofiara tegorocznego wypoczynku nad wodą w powiecie jasielskim.
Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w Kołaczycach. Podczas kąpieli w rzece utonął 19-letni mężczyzna. To pierwsza ofiara tegorocznego wypoczynku nad wodą w powiecie jasielskim.
O zdarzeniu policjanci zostali powiadomieni wczoraj około godz. 16. Z dotychczas zebranych informacji wynika, że 19-letni mieszkaniec gminy Kołaczyce wraz z grupą znajomych wypoczywał nad rzeką. W pewnej chwili postanowił popływać. W trakcie kąpieli nagle znikną pod wodą. Koledzy zaalarmowali służby ratownicze. Po kilkudziesięciu minutach poszukiwań, 19-latka z wody wydobyli strażacy. Niestety, pomimo podjętej reanimacji życia młodego człowieka nie udało się uratować.
Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci z grupy operacyjno-dochodzeniowej. W czynnościach uczestniczył również prokurator oraz biegły lekarz sądowy. Funkcjonariusze przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, ustalili świadków. Decyzją prokuratora ciało mężczyzny zabezpieczono celem przeprowadzenia dalszych badań. Obecnie trwają policyjne czynności mające na celu ustalenie okoliczności zdarzenia.
Statystyki utonięć w województwie podkarpackim.
Policja przypomina!
Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Nie zapominajmy również o tym, aby:
- nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
- nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
- nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
- po wejściu do wody najpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
- nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
- nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
- nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
- dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
- podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie, wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.