Wydarzenia

Wkrótce Święta zadbajmy o to by były bezpieczne

Data publikacji 08.12.2015

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas jest to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Pośpiech, roztargnienie, a czasem nawet przedświąteczne przepracowanie, sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. W tym momencie możemy stracić telefon, portfel, dokumenty. Uważajmy więc w sklepach, na targowiskach, przy bankomatach. Zadbajmy też o swoje mieszkania na czas naszej nieobecności.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas jest to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Pośpiech, roztargnienie, a czasem nawet przedświąteczne przepracowanie, sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. W tym momencie możemy stracić telefon, portfel, dokumenty. Uważajmy więc w sklepach, na targowiskach, przy bankomatach. Zadbajmy też o swoje mieszkania na czas naszej nieobecności. 

 

Kieszonkowcy nie próżnują, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Dlatego jak co roku, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców policjanci szczególnym nadzorem obejmą centra handlowe, sklepy, bazary, parkingi, a także przystanki autobusowe, czyli miejsca dużych skupisk ludzi. Tutaj złodzieje wykorzystują tłok i zamieszanie, często sami go wywołują, aby ułatwić sobie działanie.
 
Warto wspomnieć, że uwagę złodziei zwracają przede wszystkim osoby roztargnione bądź nietrzeźwe. Czasem obserwują kogoś przez dłuższy czas – w banku, sklepie, przed bankomatem, a potem w dogodnej dla siebie chwili, okradają. Jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem z ich strony?
 
  • Podczas zakupów starajmy się nie eksponować zawartości swojego portfela. Cenne przedmioty chowajmy do wewnętrznej kieszeni swojego ubrania, nie nośmy ich w reklamówce ani w dużej torbie na wierzchu.
  • Podróżując autobusem lub pociągiem pilnujmy swojego bagażu i nie zasypiajmy.
  • Podczas zakupów, np.: przy wyjmowaniu towaru z koszyka, oglądaniu czy przymierzaniu ubrań, nie odkładajmy torebki na podłogę czy też ladę, poza zasięg wzroku.
  • Nie nośmy kluczy do mieszkania w tym samym portfelu co pieniądze, w przypadku kradzieży nie narazimy się na dodatkowe straty.
  • Użytkownikom kart płatniczych przypominamy, by wraz z kartą nie przechowywali poufnego kodu PIN. To duża nieroztropność, która może zakończyć się opróżnieniem zawartości konta.
 
Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. Szczególnie w grudniu ogarnia nas szaleństwo zakupów. To wygodne, gdyż nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu, w sam raz na prezent dla najbliższych. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.
 
  • Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
  • Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
  • Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. 
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
  • Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.
  • Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków - na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
 
Okres świąt, to również czas, w którym wiele osób będzie odwiedzać swoje rodziny. Wyjeżdżając zostawiamy zamknięty dom, a w nim swój dobytek. Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu przed wyjazdem.
 
  • Nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi). Zabezpieczmy należycie drzwi i okna swojego mieszkania.
  • Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby do włamania doszło.
  • Współdziałajmy z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod  drzwiami sąsiadów, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
  • Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiadów, by otwierali na krótko okna, opróżniali skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

 

Zachowajmy szczególną rozwagę w kontaktach z osobami nieznajomymi próbującym wejść do naszego mieszkania i nie dajmy się zwieść okazyjnym ofertom domokrążców.  

 

W tych najbliższych dniach gorączkowych zakupów i pośpiechu wiele zależy też od nas samych. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy mu szans.
 
Powrót na górę strony