Debata społeczna pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”
„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” to tytuł debaty społecznej zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Jaśle. W spotkaniu uczestniczyli policjanci, samorządowcy, przedstawiciele służb i instytucji z terenu powiatu jasielskiego, a także zainteresowane osoby prywatne.
W ubiegły czwartek w sali multimedialnej Jasielskiego Domu Kultury odbyła się debata społeczna pod nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Celem spotkania było zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców, wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez Policję bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
W debacie uczestniczyli m.in. Wicestarosta Jasielski Tadeusz Gorgosz, Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian, Wiceburmistrz Miasta Jasła Elwira Musiałowicz - Czech, Wójt Gminy Jasło Stanisław Pankiewicz, Wójt Gminy Dębowiec Zbigniew Staniszewski, Prezes Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Janusz Przetacznik, Komendant Straży Miejskiej w Jaśle Paweł Szynal, administratorzy osiedli, przewodniczący rad osiedlowych, sołtysi poszczególnych miejscowości z terenu gminy Jasło i gminy Dębowiec oraz zainteresowani mieszkańcy.
Debacie przewodniczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle podinsp. Andrzej Przebięda. Przywitał zaproszonych gości oraz uczestników spotkania. W krótkim wystąpieniu przedstawił podstawowe cele organizowania debat, zwrócił uwagę iż jest to jedna z lepszych form kontaktowania się ze społecznością lokalną. W bezpośrednim kontakcie i rozmowach z mieszkańcami można omówić najczęstsze problemy i zagrożenia, które negatywnie wpływają na poziom bezpieczeństwa.
W dalszej kolejności głos zabrali prelegenci - funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Podczas wystąpień omawiane były kolejno zagadnienia dotyczące m.in. zarządzania bezpieczeństwem przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi takich jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz ścisłej współpracy międzyinstytucjonalnej w zakresie prowadzenia działalności prewencyjnej opartej o programy profilaktyczne, dzięki którym można kształtować właściwe postawy obywateli oraz zapobiegać i ograniczać negatywne zachowania.
W spotkaniu uczestniczyli także dzielnicowi obsługujący jasielskie osiedla oraz miejscowości na terenie gmin Jasło i Dębowiec. Podczas prezentacji przybliżono i omówiono zadania tych funkcjonariuszy zawarte w programie "Dzielnicowy bliżej nas". Zachęcano także do korzystania z mobilnej aplikacji ułatwiającej kontakt z dzielnicowym pn. "Moja komenda".
Ostatnim elementem debaty społecznej była dyskusja dotycząca bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem: funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, profilaktyki społecznej oraz służby dzielnicowego. Poruszane kwestie oraz zgłaszane uwagi zostaną wykorzystane podczas podejmowanych przez Policję działań.
Debatę podsumował Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle mł. insp. Mirosław Kawa, który podziękował uczestnikom za udział w tym spotkaniu.
pw